Με ανακοίνωσή της η Περιφερειακή Επιτροπή Θεσσαλίας της ΠΕΑΕΑ δηλώνει τη συμμετοχή όλων των Νομαρχιακών Επιτροπών της ΠΕΑΕΑ Θεσσαλίας στο παλλαϊκό συλλαλητήριο της 7ης Σεπτέμβρη. Καλεί όλους τους αγωνιστές και τις αγωνίστριες και τους φίλους της Εθνικής Αντίστασης να πάρουν μαζικά μέρος, μεταβαίνοντας, με πούλμαν και όποιο άλλο πρόσφορο μέσο, στη Θεσσαλονίκη για να διαδηλώσουν την αντίθεσή τους και να καταδικάσουν την αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης Σημίτη. Ακόμα να διεκδικήσουν, μαζί με όλο τον εργαζόμενο λαό, άλλη φιλεργατική πολιτική προς όφελος του λαού και του τόπου.