Πέμπτη 31 Οχτώβρη 2002
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Πρώτο βήμα πρόκρισης

Με το ένα... πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας είναι πλέον ο ΟΦΗ, μετά τη σπουδαίας σημασίας νίκη που πέτυχε στην Κέρκυρα επί της τοπικής ομάδας με 1-0, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Ζαφειράκη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ετσι τώρα οι Κρητικοί έχουν ακόμα πιο εύκολο έργο για τη ρεβάνς στο Ηράκλειο. Σημειώνεται ότι οι «Φαίακες» αντεπιτέθηκαν, είχαν ένα δοκάρι στο 82ο λεπτό με τον Σύρο, ενώ διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε. Βήμα πρόκρισης όμως έκανε και ο Εργοτέλης, που χάρη σε δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο επικράτησε του Εθνικού Αστέρα με 2-0. Τη νίκη πήρε και το Αιγάλεω απέναντι στο Αγ. Δημήτριο, τον οποίο νίκησε με 2-0, με γκολ του Αλεξόπουλου (49`) και του Μακρή (74`).