Πέμπτη 31 Οχτώβρη 2002
«Πρασίνισε» το ντέρμπι

Τα... δόντια του από την αρχή του φετινού πρωταθλήματος έδειξε χτες ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς, που διεξήχθη στον «Τάφο του Ινδού», επικράτησε του «αιώνιου» αντιπάλου του Ολυμπιακού με 3-2 (25-23, 23-25, 18-25, 25-12, 15-13), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Στην αναμέτρηση, η οποία κράτησε την αγωνία των φιλάθλων στο κατακόρυφο μέχρι το τέλος, λόγω του εξαιρετικού θεάματος που προσέφερε, η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι μπήκε πολύ δυναμικά και με καλό μπλοκ κατάφερε να συγκρατήσει τις επιθετικές ορέξεις των αντιπάλων της και να φτάσει χωρίς πίεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Οι αποδόσεις των δύο ομάδων κυμάνθηκαν στα ίδια επίπεδα στο δεύτερο σετ, όμως ένα λάθος του Πανταλέων στο σερβίς έδωσε την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίσουν. Στο τρίτο, πάντως, σετ τα δεδομένα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαν «σίφουνας», ενώ οι παίχτες του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσαν να βρουν τον καλό τους εαυτό στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ. Οσον αφορά στο τέταρτο σετ, τελικά αποδείχτηκε καθοριστικό για τη συνέχεια του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός χαλάρωσε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι όχι μόνο για να ισοφαρίσουν τα σετ, αλλά κυρίως για να ανακτήσουν τα ηνία στην ψυχολογία. Ο αγώνας τελικά οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η ψυχραιμία των «πράσινων» στα τελευταία λεπτά ήταν το «κλειδί» για την κατάκτηση μιας σημαντικής νίκης. Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο τεχνικός του «τριφυλλιού», ο οποίος αγκάλιασε και συνεχάρη τους παίχτες του στο κέντρο του γηπέδου, δήλωσε ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του που την κράτησε στην κορυφή.

Σε άλλα χτεσινά παιχνίδια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ηρακλής - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0, Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 1-3, Αρης - Ορεστιάδα 3-0.