Πέμπτη 31 Οχτώβρη 2002
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ 78-80
Ιδανικός αυτόχειρας

Αξιος της τύχης του ήταν χτες ο Ολυμπιακός, που υπέστη τη δεύτερη εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την τελευταία ομάδα του ομίλου, την Παρτιζάν Βελιγραδίου, με 80-78 για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ιδανικοί αυτόχειρες, αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους (61-47) στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ κράτησαν σταθερά τη διαφορά στους 10 πόντους μέχρι το 30`. Σε γενικές γραμμές πάντως από την αρχή φάνηκε καθαρά ότι το παιχνίδι κάθε άλλο παρά εύκολο θα ήταν για την ομάδα του Σούμποτιτς. Μπορεί, με κορυφαίο τον Μάρκοβιτς, να προηγήθηκε με 8-0, αλλά στην αντίπερα όχθη, με τον Βούγιανιτς να έχει χαρακτηριστική ευστοχία, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 12-9. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι την ανάπαυλα, όπου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 41-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο σήμανε η ώρα του Ντε Μιγκέλ, που με 19 πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ αρχικά με 14 πόντους (61-47) και μετέπειτα με 10 (62-52 στο τέλος του Γ` δεκαλέπτου). Μέχρι εκεί όμως, αφού τα πράγματα άλλαξαν άρδην στην τέταρτη περίοδο. Το πέμπτο φάουλ του Μπουντούρη και του Χαρίση, καθώς και το τέταρτο του Ντε Μιγκέλ, τους καθήλωσε στον πάγκο, στερώντας έτσι τον Ολυμπιακό από λύσεις στην άμυνα ζώνης των Γιουγκοσλάβων, που με ένα σερί 18-8 ισοφάρισαν σε 70-70, 3` πριν το τέλος. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό «εκτελεστής» του Ολυμπιακού ήταν ο Τσανάκ, όπου με ένα τρίποντο και ένα καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα (και μάλιστα εκτός ισορροπίας) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ολυμπιακός: Μπουντούρης 3, Τζόνσον 18, Χαρίσης, Ζεβροσένκο 5, Τόμιτς 12 (2), Γιαννουζάκος, Νικαγκμπάτζε 5, Μάρκοβιτς 10 (2), Ντε Μιγκέλ 23, Μαντζάνας, Εβανς 2 Παρτιζάν: Κέσμαν 7, Οστογιτς 18, Σέκουλιτς 4, Πέροβιτς 4, Βούγιανιτς 24 (3), Αβντάλοβιτς, Τσανάκ 11 (1), Ο' Κόνορ 11.

• Ακάθεκτο συνέχισε το Περιστέρι τη νικηφόρα πορεία του, που έφθασε στην πέμπτη νίκη του στο Τσάμπιονς Καπ, επικρατώντας της Ραμποτίνσκι με 72-59. Επιτυχίες όμως είχαμε και για τις άλλες ελληνικές ομάδες στη διοργάνωση: Σλόμποντα - Πανιώνιος 73-74, Σπλιτ - Αρης 79-97, ΚΚ Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ 80-95.