Το 1965, εποχή που εξακολουθούσε να είναι δύσκολη για τους κομμουνιστές και όσους δεν «υπέγραψαν», ο Δημήτρης Αδαμίδης φυλακίστηκε με την κατηγορία ότι τραγούδησε σε δημόσιο χώρο «ανατρεπτικό» τραγούδι.
Μέχρι την τελευταία στιγμή της ζωής του, έμεινε σταθερός στις γραμμές και στα ιδανικά του ΚΚΕ. Ηταν αγρότης, άνθρωπος που λάτρευε τη γη. Γενναίος μέχρι το τέλος του, στάθηκε όρθιος και αξιοπρεπής, έτσι όπως έζησε.
Η συντρόφισσά του Μαρίκα και τα παιδιά του Σοφία, Σταύρος, Μυρώδης και Κώστας προσφέρουν στη μνήμη του 100 ευρώ στο «Ριζοσπάστη».