Η λαϊκή ψήφος έχει δύναμη. Και πρέπει με τόλμη να δώσει αποφασιστικό χτύπημα στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, στα δυο αυτά κόμματα της ολιγαρχίας και των αντιλαϊκών «ευρω-μονοδρόμων». Να ενισχύσει αποφασιστικά τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ. Γιατί, στα πλατιά ενωτικά ψηφοδέλτια του ΚΚΕ εκφράζεται η δυναμική της κοινωνικοπολιτικής συσπείρωσης και της μαχητικής δράσης ενάντια στις κάθε λογής αντιλαϊκές πολιτικές, η ελπίδα και η προοπτική. Οι εργάτες, οι αγρότες, οι μικρομεσαίοι της πόλης, οι προοδευτικοί άνθρωποι των Γραμμάτων και της Τέχνης, η νεολαία, οι γυναίκες των καταπιεσμένων λαϊκών στρωμάτων στα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ στεριώνουν την ελπίδα για καλύτερες μέρες.
Ο «Ριζοσπάστης» παρουσιάζει σήμερα τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ σε όλη τη χώρα.