Πέμπτη 2 Οχτώβρη 2003
ΠΑΟ-ΓΚΛΑΣΚΟΟΥ ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ 1-1
Και πάλι... καλά

Ο συνήθης τρόπος του Παναθηναϊκού στο ελληνικό πρωτάθλημα να σκοράρει στα τελευταία λεπτά ήταν αυτος που χθες κράτησε τους «πράσινους» ζωντανούς στο όνειρο της πρόκρισης στον Β` γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (η Στουγκάρδη νίκησε 2-1 την Μάντεστερ Γ.) και τους έκανε να αποφύγουν την ήττα απο την Γκλάσκοου Ρέιντζερς. Ενα γκολ του Κωνσταντινίδη στο 88` με κεφαλιά απο την περιοχή ισοφάρισε το τερμα του Εμέρσον στο 35` που εκμεταλεύτηκε σέντρα του Καπούσο και είχε δώσει το προβάδισμα στους Σκωτσέζους. Και παλι καλά δηλαδή. Γιατί κάτι οι απουσίες βασικών στελεχών κάτι το νωθρό παιχνίδι του «τριφυλλιού» που έδειξε να προσέχει πολυ την άμυνα κύλησε η μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να ξυπνήσει.Τουλάχιστον μεχρι το 25` και οι δυο αντίπαλοι επιδόθηκαν σε ενα παιχνίδι κέντρου με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να προσπαθούν επιθετικά απο τα πλάγια χωρίς ομως αποτέλεσμα. Στις αρχές της επανάληψης και με το σκορ εις βάρος τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμα περισότερο για την ομάδα του Γιτζάκ Σούμ που έχασε και τον Γκούμα αφου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (56`). Τα πράγματα αλλαξαν κάπως προς το καλύτερο με την είσοδο στον αγώνα των Παπαδόπουλου και Κωνσνταντινίδη που έδωσαν την πνοή που έλειπε στην επιθεση των γηπεδούχων και πλέον ο Παναθηναϊκός αρχισε να γίνεται πιο επικίνδυνος στην περιοχή των αντιπάλων. Στην αντίπερα οχθη οι Σκωτσέζοι αρκέστηκαν και αυτοί σε ενα συντηρικό παιχνίδι που έγινε ακόμα πιο κλειστό και οπισθοχωρημένο μετά το άνοιγμα του σκορ.

Παναθηναϊκός: Χαλκιάς, Μορίς, Κυργιάκος (46΄Γκούμας), Φύσσας, Σεϊταρίδης, Ζουτάουτας, Μάριτς, Μικάελσεν, Επαλέ (78΄Κωνσταντινίδης), Κωνσταντίνου, Βλάοβιτς (68΄Παπαδόπουλος). Ρέιντζερς: Κλος, Μουρ, Έμερσον, Αρβελάντζε (84΄Μέρλινγκερ), Μολς, Κιζινσβίλι, Μπολ, Καπούσο, Αρτέτα, Μπεργκ, Λόβενκρατς (76΄Βανόλι