Πέμπτη 2 Οχτώβρη 2003
ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 69-71
Ματωμένη... πρόκριση

Πολύ καλό μπάσκετ είδαμε στον χτεσινό αγώνα μπάσκετ μεταξύ ΑΕΚ-Ολυμπιακού

Εν μέσω σπασμένων καθισμάτων, πετροπόλεμου (πριν και μετά το παιχνίδι), αίματα από τον τραυματισμό του Γκόρενς πριν την έναρξη του αγώνα από αντικείμενο, ο Ολυμπιακός σφράγισε χτες το εισιτήριο για τη συμμετοχή του στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου. Οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι νίκησαν την ΑΕΚ με 71-69 χάρις σε ένα καλάθι του Χαρίση στην εκπνοή που θυμήθηκε τα κατορθώματά του στο Ευρωμπάσκετ με την εθνική. Παρ' όλα αυτά ο πετροπόλεμος και οι οδομαχίες στους δρόμους των Ανω Λιοσίων καθώς και τα επεισόδια λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ο τραυματισμός του παίκτη του Ολυμπιακού που διακομίστηκε στο νοσοκομείο, οι διαβουλεύσεις μιας ώρα και πλέον για το αν ξεκινήσει το παιχνίδι, ήταν αυτά που έμειναν από το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς. Και όλα ανάμεσα σε μόλις περίπου 900 οπαδούς και των δυο ομάδων. Αγωνιστικά πάντως το παιχνίδι ήταν πολύ καλύτερο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι Πειραιώτες με ένα σερί 13-4 με μπροστάρη τον Γιούρακ πήραν προβάδισμα (52-47) αλλά η ΑΕΚ ισορρόπησε κλείνοντας το δεκάλεπτο με ένα πόντο πίσω (51-52). Στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς φάνηκαν πιο ψύχραιμοι σε σχέση με τους αντιπάλους τους που επιθετικά υπέπεφταν σε λάθη. Ο Λόλις ήταν αυτός που από πλευράς γηπεδούχων ισοφάρισε το σκορ σε 69-69 μόλις 7΄΄ πριν το τέλος αλλά ο Χαρίσης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη δίνοντας τη νίκη - πρόκριση στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 39-36, 51-52, 69-71 ΑΕΚ: Λόλις 6, Νικολαΐδης 4, Ζήσης 5 (1), Ταπούτος 17 (2), Μισιακός, Χατζής 3, Τζένκινς 18 (1), Γλυνιαδάκης 8, Μπουρούσης, Παπαϊωακείμ 8. Ολυμπιακός: Γιούρακ 23, Χαρίσης 5, Μιλισάβλιεβιτς, Γιαννουζάκος 4, Λιαδέλης 12, Τόμιτς 2, Σκλάβος 3, Μπάγκαριτς 14, Διαμαντόπουλος 8.

Νίκησαν οι πρωτοπόροι (2006-01-24 00:00:00.0)
Το πρώτο βήμα (2005-06-10 00:00:00.0)
Πέρασαν Ολυμπιακός, Περιστέρι (2003-05-30 00:00:00.0)
Διπλή απογοήτευση (2002-11-01 00:00:00.0)
Προβάδισμα... αιωνίων (2002-03-22 00:00:00.0)
Ποια δυσκολία; (2000-11-09 00:00:00.0)