ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ
Ολοι αύριο στην πορεία στην αμερικάνικη πρεσβεία - Ανακοίνωση της ΚΕ του ΚΚΕ
- Τριάντα χρόνια μετά, τα κεντρικά συνθήματα του «ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ» παραμένουν ζωντανά και ανεκπλήρωτα. Οσοι θριαμβολογούν για τη δικαίωση του τότε λαϊκού αγώνα, είναι γιατί θέλουν να τσακιστεί το σημερινό αντιιμπεριαλιστικό κίνημα που δίνει προοπτική.
- Γνήσια και ειλικρινής τιμή στο «ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ» σημαίνει να δυναμώσει η ταξική πάλη, να δεχτούν ισχυρό χτύπημα ο δικομματισμός και τα οικονομικά του στηρίγματα, η πλουτοκρατία.
- Το «ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ» καλεί σε δυναμική αντεπίθεση, για να έχουν οι εργαζόμενοι κανονική, και με αξιοπρεπείς μισθούς και συντάξεις, εργασία, για να έχουν αποκλειστικά δημόσια και δωρεάν Παιδεία, Υγεία, Πρόνοια, για να μη συμμετέχει η Ελλάδα στους μηχανισμούς του ΝΑΤΟ, του Μάαστριχτ, της ΟΝΕ, στους άδικους πολέμους εναντίον λαών και χωρών.
- Το ΚΚΕ τιμά το «ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ» με πίστη στη δύναμη της εργατικής τάξης, της νεολαίας. Βήμα το βήμα ν' ανοίξουμε το δρόμο της πλατιάς λαϊκής αναμέτρησης με τον ιμπεριαλισμό, έως την τελική νίκη.
ΣΕΛ.
7 -
10