«Οι μαθητές συνεχίζουμε για το σχολείο, που θα μας μορφώνει και δε θα μας εξοντώνει, που θα χωράει τον αθλητισμό και τον πολιτισμό, που δε θα χρειάζεται να βάζουμε το χέρι στην τσέπη, που θα λειτουργεί δημοκρατικά». Στέλνοντας αυτό το μήνυμα, οι μαθητές προχωρούν αύριο Κυριακή 14 Νοέμβρη, στις 5 το απόγευμα, στην αίθουσα του Συλλόγου Εμποροϋπαλλήλων, για τη δεύτερη συνάντηση του Συντονιστικού Αγώνα Σχολείων Αθήνας, απευθύνοντας κάλεσμα σε γονείς και εργαζόμενους, προκειμένου να υπάρξει κοινή δράση «για την Παιδεία που έχουμε ανάγκη».