Την άρνησή της να δεχτεί να εναποτίθεται στα ανενεργά Λατομεία Μουσαμά - Φράγκου η λάσπη της Ψυττάλειας, εκφράζει, με δελτίο Τύπου η Δημαρχιακή Επιτροπή του Δήμου Ανω Λιοσίων. Στο πλαίσιο αυτό καλεί την ΕΥΔΑΠ που έχει προκηρύξει σχετικό διαγωνισμό, να μην κάνει δεκτή πρόταση που θα αποθέτει και θα επεξεργάζεται τη λάσπη βιολογικών καθαρισμών στα λατομεία. Βέβαια, λίγο όψιμη είναι η «ανησυχία» της Δημαρχιακής Επιτροπής, καθώς η συγκεκριμένη προσφορά προς την ΕΥΔΑΠ που όντως υπάρχει, δεν έγινε γνωστή τώρα.
Το... ξαφνικό ενδιαφέρον της διοίκησης του δήμου τόσο για το συγκεκριμένο ζήτημα όσο και για τον κορεσμό της χωματερής Ανω Λιοσίων, κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει ότι σχετίζεται με τη βούλησή της να διατηρήσει τα προνόμια της από την είσπραξη υπέρογκων αντισταθμιστικών τελών. Αλλωστε, η μέχρι τώρα πρακτική του δημάρχου - να διαμαρτύρεται δήθεν για την υποβάθμιση της περιοχής από τη λειτουργία της χωματερής και αντίθετα να επιδιώκει με κάθε τρόπο τη συνέχιση της λειτουργίας της - αποδεικνύει άλλα.