«Ενθύμιον γεύσεων εορτών και εθίμων από Κωνσταντινούπολη, Πόντο και Μικρά Ασία», τιτλοφορείται το βιβλίο που θα παρουσιάσει το Πνευματικό Κέντρο Δήμου Νίκαιας, στις 18/4 (7 μ.μ.), στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου. Πρόκειται για έκδοση του 3ου Λυκείου Νίκαιας, για την οποία θα μιλήσει η συγγραφέας και ερευνήτρια Εύη Βουτσινά. Οπως αναφέρουν οι μαθητές του σχολείου, η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι μια ακόμη συλλογή συνταγών από όσες κυκλοφορούν. «Είναι οι αναμνήσεις των γιαγιάδων μας, που, με αγάπη και συγκίνηση, μας τις εμπιστεύτηκαν, για να συνεχίσει το σχολείο μας την προσπάθειά του να διασώσει τη μνήμη των ανθρώπων αυτών, που έστησαν σ' αυτήν την πόλη, της έδωσαν ιδιαίτερη ομορφιά και παρουσία στην Ελλάδα του τότε και στην Ελλάδα του σήμερα».