Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εκδοτών - Βιβλιοχαρτοπωλών (ΠΟΕΒ) οργανώνει συνάντηση όλων των σχετικών με τις σχολικές βιβλιοθήκες φορέων. Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στις 19/4 (12.30 μ.μ.) στη Στοά του Βιβλίου και οργανώνεται από την ΠΟΕΒ σε συνεργασία με τους εξής φορείς: Ενωση Ελλήνων Βιβλιοθηκαρίων, Εθνική Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών, Εταιρία Συγγραφέων, Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών, Εταιρία Λογοτεχνών Θεσσαλονίκης, Ομοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης, Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας, Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος, Σύλλογοι Γονέων - Κηδεμόνων Αθηνών.
Ενόψει της συνάντησης, οι οργανωτές της σε σχετικό δελτίο Τύπου υπογραμμίζουν: «Κάθε σχολείο στην Ευρώπη έχει σχολική βιβλιοθήκη και αυτή εντάσσεται οργανικά στο αναλυτικό πρόγραμμα διδασκαλίας. Στην Ελλάδα 15.589 σχολεία δεν έχουν σχολική βιβλιοθήκη» (από τα 16.089 δημόσια Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας και Τεχνικής Εκπαίδευσης). Και παρακάτω αναφέρουν:
«Ολοι εμείς, συγγραφείς, εκπαιδευτικοί, βιβλιοθηκάριοι, γονείς, εκδότες και βιβλιοπώλες, καλούμε τους Ελληνες να δηλώσουν τη συμπαράστασή τους και απαιτούμε από την πολιτεία και κάθε αρμόδιο να συμβάλει ώστε να υλοποιηθεί το πρόγραμμα και να ευοδωθεί το όραμά μας για το μείζον αυτό ζήτημα.
Καλούμε την πολιτεία και τους αρμόδιους φορείς για: Την άμεση υλοποίηση του Β΄ ΚΠΣ και προγραμματισμό για το Δ΄ ΚΠΣ. Τον άμεσο διορισμό βιβλιοθηκονόμων. Την ένταξη των βιβλιοθηκών στον κρατικό προϋπολογισμό και το άνοιγμά τους στην τοπική κοινωνία».