Στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή κατατέθηκε ήδη το νομοσχέδιο για τον Οργανισμό του ΥΠΠΟ, παρά τις «διαβεβαιώσεις» περί «διαλόγου» της ηγεσίας του υπουργείου στους ενδιαφερόμενους φορείς και ενώ ένας από αυτούς - ο πλέον ενδιαφερόμενος - ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων (ΣΕΑ), διοργανώνει σήμερα ημερίδα με θέμα, ακριβώς, τον Οργανισμό. Την ίδια ώρα, σε μία ακόμη αιφνιδιαστική κίνηση ανακοινώθηκε στα μέλη του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου (ΚΑΣ), ή αντικατάστασή τους.
Ως είθισται, η μορφή (στην προκειμένη περίπτωση ο κυβερνητικός αιφνιδιασμός) πηγαίνει «παρέα» με το περιεχόμενο του νομοσχεδίου, το οποίο προωθεί την υπαγωγή της πολιτιστικής κληρονομιάς στους στρατηγικούς σχεδιασμούς του κεφαλαίου. Με τον προωθούμενο Οργανισμό, οι ιδιώτες δεν μπαίνουν πια από το «παράθυρο» στη διαχείριση της πολιτιστικής κληρονομιάς, αλλά από την «πόρτα» ή μάλλον τις πόρτες μεγάλων και σημαντικών μουσείων της χώρας, τα οποία αποσπώνται από την Αρχαιολογική Υπηρεσία και μετατρέπονται σε ΝΠΔΔ, ανοίγοντας το δρόμο για πλήρη εξάρτησή τους από το ιδιωτικό κεφάλαιο.
Επιπλέον, εντάσσει τις αρχαιότητες στους «αναπτυξιακούς στόχους της χώρας», οι οποίοι συνδέονται άμεσα με τη στρατηγική της Λισαβόνας για την «ανταγωνιστικότητα» του ευρωενωσιακού κεφαλαίου. Σε διοικητικό επίπεδο όλα αυτά «συνοψίζονται» με την πολυδιάσπαση της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας, την ίδρυση πλήθους συμβουλίων και νέων υπηρεσιών με αλληλοκαλυπτόμενες αρμοδιότητες, σε ορισμένα από τα οποία θα μετέχουν και ιδιώτες κ.ά, για τα οποία έχει εκφράσει την αντίθεσή του και ο ΣΕΑ.
Οσον αφορά στα μέλη του ΚΑΣ, έμαθαν ότι αποχωρούν, αφότου ολοκληρώθηκε η προχτεσινή συνεδρίαση του οργάνου! Τη σχετική ανακοίνωση έκανε ο γγ του ΥΠΠΟ και πρόεδρος του ΚΑΣ, Χρ. Ζαχόπουλος. Πρόκειται για ένα, ακόμη, δείγμα της πολιτικής απαξίωσης των φορέων και του επιστημονικού δυναμικού του υπουργείου, απαξίωση που εκφράστηκε μέχρι τώρα με πολλούς τρόπους, λ.χ. με τις μαζικές απολύσεις των συμβασιούχων του, με τον τρόπο που λήφθηκαν σημαντικές αποφάσεις στο ΚΑΣ (στο οποίο βέβαια αναλογούν σοβαρές ευθύνες), αλλά και με το σχέδιο του Οργανισμού.