Μόνο τα επείγοντα περιστατικά θα αντιμετωπιστούν σήμερα - όπως και χτες - στα νοσοκομεία καθώς απεργούν οι γιατροί και οι εργαζόμενοι.
Η απεργία των εργαζομένων στα νοσοκομεία - κηρύχτηκε με απόφαση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ) - γίνεται με αφορμή τη Παγκόσμια Μέρα του Νοσηλευτή σήμερα. Ο Σύλλογος Εργαζομένων του «Ευαγγελισμού» (ΣΕΝΕ) οργανώνει σήμερα συγκέντρωση στα επείγοντα, ώρα 9 πμ, για την Παγκόσμια Μέρα της Νοσηλεύτριας. Θα ακολουθήσει πορεία, ώρα 10 πμ, προς τη Βουλή και ο ΣΕΝΕ καλεί όλους τους υγειονομικούς να πάρουν μέρος σ' αυτή.
Η σημερινή απεργία των γιατρών - κηρύχτηκε με απόφαση της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ) - είναι αρχή ενός κύκλου των κινητοποιήσεων ανά νοσοκομείο ή περιοχή που θα κλείσει πάλι 24ωρη απεργία στις 20 Μάη 2005. Διεκδικούν πληρωμή των εφημεριών Δεκεμβρίου 2004 - Φεβρουαρίου 2005, κάλυψη όλων των κενών θέσεων γιατρών και διπλασιασμό των δαπανών για την Υγεία.