Η έκρηξη που σημειώθηκε την περασμένη Πέμπτη 15 του Ιούνη στο δεξαμενόπλοιο «SLOPS» και στοίχισε τη ζωή σε έναν 25χρονο ναυτεργάτη δεν έφερε μόνο στην επιφάνεια τις άθλιες συνθήκες δουλιάς, που επικρατούν στη Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη. Η τεράστια μόλυνση που προκάλεσε το δυστύχημα αποκάλυψε τις τραγικές περιβαλλοντικές συνθήκες που βιώνουν καθημερινά οι χιλιάδες κάτοικοι της περιοχής γύρω από τη Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη.
Κι όμως. Παρότι ο δήμαρχος Περάματος εξέπεμψε SOS προς κάθε αρμόδιο για τη λήψη των απαραίτητων μέτρων καταστολής της θαλάσσιας αυτής ρύπανσης, επί μια βδομάδα εκείνοι του απαντούν διά της πλήρους... αδιαφορίας τους. Λες και το Πέραμα βρίσκεται σε άλλον πλανήτη. Λες και οι κάτοικοί του - αυτοί οι πολύπλευρα βασανισμένοι κάτοικοι - δεν έχουν κανένα δικαίωμα ζωής σε ένα καθαρό περιβάλλον.