Φτάνει, όμως, μια καλή ηθοποιός για να γίνει μια ταινία; Οχι, βέβαια! Αντίθετα, αν δεν υπάρχουν και οι άλλες προϋποθέσεις και υπάρχει μόνον ο ηθοποιός, τότε το κακό, τελικό, αποτέλεσμα γίνεται εμφανέστερο. Και λυπάσαι που βλέπεις ένα άριστο εργαλείο, μια θαυμάσια ηθοποιό, να είναι υποχρεωμένη (αλήθεια, από ποιον;) να υποστηρίζει κενότητες! Και λυπάσαι διπλά για τη σπατάλη ταλέντων! (Αλλά, αυτά έχει ο καπιταλισμός και η ελεύθερη αγορά. Να ταπεινώνει ακόμα και τους άριστους).
Η μόνη αξία, λοιπόν, που διαθέτει η ταινία του Ντέιβιντ Φράνκελ, «Ο Διάβολος Φοράει Prada», είναι η πρωταγωνίστριά της. Τα υπόλοιπα δεν αφορούν κανέναν. Μια τετριμμένη ιστορία γυρισμένη με έναν τετριμμένο τρόπο! Μια νεαρή δημοσιογράφος μόδας προσλαμβάνεται σε ένα περιοδικό μόδας! Η διευθύντρια του περιοδικού, μια εργασιομανής και, εν πολλοίς, δυστυχισμένη γυναίκα, γίνεται το πρότυπο για τη νεαρή δημοσιογράφο. Ομως, την τελευταία στιγμή, λίγο πριν μεταβληθεί σε «πιστό αντίγραφο» δραπετεύει. Γυρίζει στο μάγειρα φίλο της και ζούνε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα! Παραμύθια για Αμερικανάκια!
Παίζουν: Μέριλ Στριπ, Αν Χαθαγουέι, Στάνλεϊ Τούτσι, Εμιλι Μπλαντ.