Εντονο πρόβλημα με τα αστικά λύματα υπάρχει στη Δήμο Καλλινδρίων του Νομού Θεσσαλονίκης αφού δεν υπάρχει αποχετευτικό δίκτυο και βιολογικός καθαρισμός.
Ολα σχεδόν τα σπίτια συνδέονται με ένα φρεάτιο όμβριων υδάτων, με αποτέλεσμα τα απόβλητα να συγκεντρώνονται σε ανοιχτό σημείο που βρίσκεται μέσα στο χωριό Ζαγκλιβέρι. Η δυσοσμία είναι αφόρητη, αλλά και ο κίνδυνος για την υγεία των κατοίκων είναι μεγάλος, αφού τα απόβλητα λιμνάζουν σε κατοικημένη περιοχή. Ο κίνδυνος αυτός επισημαίνεται σε Ερώτηση που κατέθεσαν στη Βουλή οι βουλευτές του ΚΚΕ Αγγελος Τζέκης και Γιώργος Χουρμουζιάδης. Οι βουλευτές ερωτούν τους αρμόδιους υπουργούς τι μέτρα θα πάρουν ώστε να δοθούν τα αναγκαία κονδύλια για τη δημιουργία αποχετευτικού δικτύου και συστήματος βιολογικού καθαρισμού προκειμένου να διασφαλιστεί η υγεία των κατοίκων της περιοχής.
Με δεύτερη Ερώτηση που κατέθεσαν στη Βουλή οι παραπάνω βουλευτές του ΚΚΕ, επισημαίνουν και τα σοβαρά προβλήματα ύδρευσης και άρδευσης που υπάρχουν στο Δήμο Καλλινδρίων. Υπάρχουν πολλές γεωτρήσεις που όμως δεν καλύπτουν τις ανάγκες των κατοίκων της περιοχής. Επίσης, τα ποτίσματα των καλλιεργειών γίνονται με δυσκολία αφού δεν έχουν γίνει αρδευτικά έργα (φράγματα κ.ά.) όπως πολλές φορές ζήτησαν οι φορείς της περιοχής (δήμος, συνεταιρισμοί, αγροτικοί σύλλογοι κ.ά.).
Ερωτούν λοιπόν οι βουλευτές του ΚΚΕ τους αρμόδιους υπουργούς: