Ολυμπιακός και Χίος ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι χτες στους πρώτους αγώνες για τα ημιτελικά των πλέι οφ του πόλο στην Α1 κατηγορία. Οι Πειραιώτες κέρδισαν 10 - 9 τη Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριο του Πειραιά, ενώ οι Χιώτες πέρασαν άνετα από τη Χαλκίδα με 14 - 6. Ας δούμε όμως αναλυτικά τις δυο μάχες:
- Με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη νίκη κόντρα στους "Μπέμπηδες" του Γιάννη Γιαννουρή. Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τα δυο πρώτα εννιάλεπτα με 2 - 1, και αυτό ήταν αρκετό για να πάρουν έναν αέρα δυο γκολ που το συντήρησαν ως το τέλος. Οι άλλες περίοδοι: 3 - 2, 3 - 4. Ο ΝΟΒ πλήρωσε την αστοχία του σε παίκτη παραπάνω αφού είχε 1/5. Ετσι το Σάββατο και αν χρειαστεί την Κυριακή οι κυπελλούχοι θέλουν δυο νίκες απέναντι στο συγκρότημα του Μίλε Νάκιτς. Δύσκολο έργο αναμφίβολα. Τα γκολ για τον Ολυμπιακό πέτυχαν: Λούδης, Χατζηθεοδώρου, Βενετόπουλος από 2, Κραβαρίτης, Χατζής, Βλάχος και Ντάλα από 1. Για τη Βουλιαγμένη: Μάζης, Μαυρωτάς, Αφρουδάκης, Τρμπόγεβιτς από 2, Λοράντος 1.
- Σαν σε προπόνηση η Χίος του Βαγγέλη Ρούπακα ξεπέρασε το εμπόδιο της Χαλκίδας στην ευβοϊκή πρωτεύουσα. Ετσι η ρεβάνς στο νησί της μαστίχας μάλλον θα είναι μια τυπική διαδικασία. Τα εννιάλεπτα: 2 - 3, 3 - 3, 1 - 3, 0 - 5. Τα γκολ για τη Χαλκίδα: Πεσματζόγλου, Καϊάφας από 2, Χούμπερτ, Παλαιολόγος από 1. Για τη Χίο σκόραραν: Παπαναστασίου 6, Απανασένκο 3, Τέτερης 2, Παπάς, Μεκίδης και Γεωργούλης από 1.