ΔΕ ΘΑ ΧΕΙ την... κατανόηση των 32 βουλευτών που έγραψαν τη σχετική επιστολή, τώρα ο Σημίτης και μεγάλο κακό που τον βρήκε. Ανορεξίες, μελαγχολία και τέτοια πράγματα...
****
Εδώ βρε δεν έχει την κατανόηση ολόκληρης της Ελλάδας για 7 συνεχείς μήνες και δεν ενοχλείται!
****
Και τέλος πάντων, δε λέμε, σοβαρό και αξιόλογο πράγμα η "κατανόησή" σας, αγαπητοί "32", αλλά... με την ψήφο σας τι θα γίνει; Διότι μπροστά είναι κυβερνητικά σχέδια και... "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά".
****
Αλήθεια, λέτε οι ΗΠΑ και η Τουρκία να αρνηθούν να αναλάβουν τη συνδιαχείρηση του Αιγαίου, χωρίς την... "κατανόηση" του Καψή και με τον Παπαθεμελή να 'χει "επιφυλάξεις";
****
Ποιος ξέρει. Μπορεί να διστάσουν ή να αποκτήσουν τύψεις...
****
ΑΛΛΩΣΤΕ σε όλα αυτά, ο Πρωθυπουργός απάντησε επισήμως. Είπε ότι η κυβέρνηση δε θα κάνει διάλογο για τα κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας. Σιγά... μην τον ρωτήσουν για να τα καταπατήσουν.
****
ΠΡΟΣ ΤΙΣ αρμόδιες λιμενικές αρχές Πρέβεζας: Την άλλη φορά να μην το παρκάρετε έξω. Πάρκινγκ δεν έχει στη γειτονιά; Επίσης να βάλετε συναγερμό και να βγαίνετε ανά πέντε λεπτά στο μπαλκόνι, να κοιτάτε αν είναι κάτω...
****
Προς τις αρμόδιες διπλωματικές αρχές: Τις διαπραγματεύσεις που κάνατε για την επιστροφή του πλοίου, θα μπορούσατε να τις επαναλάβετε για 12 παπάκια, 4 βέσπες και καμιά 30αριά άλλα δίτροχα, που κλέψανε κάτι επιτήδειοι, διότι μας παίρνουν πολλά τηλέφωνα;
****
ΤΙ ΚΑΛΑ που έχουν περάσει 30 χρόνια από την 21η Απρίλη και έχει φύγει η Χούντα. Τώρα για παράδειγμα, δε βλέπουμε κάθε μέρα στην τηλεόραση συνταγματάρχες, στρατηγούς και στρατεύματα. Δεν ακούς πουθενά εθνικιστικά συνθήματα, για Βόρεια Ηπειρο, δε βλέπεις παπάδες να παραληρούν για λύτρωση του ελληνισμού...
****
Εκτός βέβαια αν ασχολείσαι με την Αλβανία...