Πέμπτη 12 Δεκέμβρη 1996
Σελίδα 30
ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΤΣ
Νίκες των γηπεδούχων

Ο Απόλλωνας πέτυχε τη σπουδαιότερη νίκη χθτς για το Κύπελλο Ελλάδας. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1 - 0 κόντρα στη Βέροια. Η Παναχαϊκή άνετα απέκλεισε το "φάντασμα" του Αρη, ενώ ο Ιωνικός δέχτηκε ανώδυνη ήττα από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Τέλος ο Πανηλειακός έστω και δύσκολα νίκησε 3 - 2 τον Εθνικό Αστέρα. Ας δούμε αναλυτικότερα τα ματς.

Απόλλωνας - Βέροια 2 - 0

Ενα λάθος του Δέλλιου στο 80' στάθηκε αρκετό στον Απόλλωνα να πάρει σπουδαία πρόκριση σε βάρος της Βέροιας. Η "ελαφρά ταξιαρχία" ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα μόλις στο 5' με κοντινό πλασέ του Ντικουμέ. Στο 57' η ομάδα της Μακεδονίας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τασιγιάννη. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Κεφαλάς από κοντά αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του γκολκίπερ της "βασίλισσας".

Παναχαϊκή - Αρης 2 - 0

Μέσα σε τρία λεπτά η ομάδα του Ανδρέα Μιχαλόπουλου "καθάρισε" το ματς. Ο νεαρός Παλαπάνης στο 40' άνοιξε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γιώργος Βαϊτσης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στέλνοντας τους Πατρινούς στου "8". Οσον αφορά τον Αρη ο κατήφορος συνεχίζεται...

Πανηλειακός - Εθνικός Αστέρας 3 - 2

Ανοιχτό ματς έγινε στον Πύργο αφού το σκορ του πρώτου αγώνα δεν άφηνε περιθώρια ελπίδας στους Καισαριανιώτες. Πάντως το συγκρότημα του Πέτρου Καραβίτη προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με Μαυρόπουλο στο 17' και Παυλόπουλο στο 62' όμως δεν πήρε τη νίκη. Οι παίκτες του Βασίλη Δανιήλ μίλησαν τελευταίοι στο 78' με το Γκίτση. Τα άλλα γκολ πέτυχαν οι Αρμίλαγος 43', Παππάς 72'.

ΟΦΗ - Ιωνικός 2 - 0

Τυπική διαδικασία είχε ο αγώνας στο Ηράκλειο. Η ομάδα του Εγκε Γκέραντ πήρε τελικά νίκη γοήτρου. Στο 4' ο Μίτιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 89' ο Ζόραν Ρίζνιτς ήταν αυτός που σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Τσιαντάκη στο πρώτο ημίχρονο.

Εκπλήξεις... 5 αστέρων (1997-12-04 00:00:00.0)
Αρνητικός πρωταγωνιστής η διαιτησία (1997-11-11 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (1997-05-08 00:00:00.0)
Ο Βέλιος στο Χαριλάου (1996-11-13 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (1996-10-09 00:00:00.0)