Πέμπτη 22 Φλεβάρη 1996
Σελίδα 30
ΒΟΛΕΪ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΚΥΠΕΛΛΑ
Κέρδισε πρόκριση και χειροκρότημα

Εντυπωσιακά ο Ολυμπιακός νίκησε στην Τουρκία την Εζατσίμπασι με 3 - 0 και πήρε την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπελλούχων

Και τώρα το τρόπαιο. Συνεπής με το ραντεβού του με το φάιναλ φορ του Κυπελλούχων στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (9 - 10 Μαρτίου) αποδείχτηκε ο Ολυμπιακός. Φορώντας την "ευρωπαϊκή του στολή" κέρδισε στην Κωνσταντινούπολη την Εζατσίμπασι με 3 - 0 (15 - 7, 15 - 10, 15 - 3) και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση αναγκάζοντας τους Τούρκους φιλάθλους να τους χειροκροτήσουν στο τέλος του αγώνα που κράτησε λιγότερο από 1 ώρα και 20'.

Απέναντι στους αδιάφορους Τούρκους (μόλις 300 φίλαθλοι παραβρέθηκαν στο χτεσινό ματς) ο Ολυμπιακός αντιπαρέταξε πάθος και το κυριότερο σωστή ανάπτυξη σε άμυνα και επίθεση. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από την αρχή με 5 - 4, 10 - 7 και πήρε το σετ με 15 - 7 σε 23'. Στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 9 - 3 αλλά κάποια προβλήματα στην υποδοχή έδωσαν στους γηπεδούχους το δικαίωμα να μειώσουν σε 11 - 9. Ομως η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Ολυμπιακό που πήρε το σετ με 15 - 10. Περίπατος ήταν για την ελληνική ομάδα το τρίτο σετ. Οι Τούρκοι απογοητευμένοι από το 0 - 2 σε βάρος τους παρέδωσαν τα όπλα και έτσι ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα το τρίτο σετ με 15 - 3.

Κορυφαίος των ερυθρολεύκων και ηρωική μορφή ο Γ. Ντράγκοβιτς που αγωνίστηκε με προβλήματα τραυματισμού. Μετά τον αγώνα δήλωσε: "Αυτό το ματς το φοβόμουνα πολύ. Ημασταν όμως τυχεροί γιατί η Εζατσίμπασι ήταν αδιάφορη. Πολλοί μάς είχαν για ξοφλημένους, αλλά εμείς αποδείξαμε το αντίθετο. Τώρα πιστεύω ότι μπορούμε να πάρουμε το τρόπαιο. Εχουμε όμως παράπονα από τον κόσμο του Ολυμπιακού που δε μας έχει βοηθήσει".

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γ. Λάιος, δήλωσε ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του. "Παίξαμε όπως είχαμε σχεδιάσει. Παίξαμε με μυαλό. Στο φάιναλ φορ μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα".

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τους: Μουστακίδη, Ντράγκοβιτς, Τσακιρόπουλο, Γκιούρδα, Ερνάντεζ, Σάντσεζ (Χριστοφιδέλη, Μιχαλόπουλο).

Οι γυναίκες

Τα Βριλήσσια στον τελευταίο αγώνα στο Πρωταθλήτριων πάλεψαν στη Βουδαπέστη αλλά έχασαν απο την Εγκερ με 1-3(16-14,16-17,11-15,10-15).

Λιγότερο από μια ώρα χρειάστηκαν χτες στη Λεωφόρο τα κορίτσια του ΠΑΟ για να κερδίσουν στο τελευταίο τους παιχνίδι στο Κυπελλούχων την Ουκρανική Γιεβπατόρια με 3 - 0 (15 - 4, 15 - 6, 15 - 5). Με τη νίκη αυτή ελπίζουν να βρεθούν στην τέταρτη θέση και έτσι να παίξουν απευθείας σε όμιλο την επόμενη περίοδο.

Συνήθεια οι τίτλοι για τον Ολυμπιακό (2018-04-03 00:00:00.0)
Θριαμβευτική πρόκριση (2005-01-13 00:00:00.0)
Αλλαγή ρόλων (1998-04-30 00:00:00.0)
Διαφορά κλάσης (1997-03-12 00:00:00.0)
Εδειξε τη δύναμή του (1996-03-15 00:00:00.0)
Πιο κοντά τα φάιναλ φορ (1995-02-09 00:00:00.0)