Παρασκευή 12 Απρίλη 1996
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 120ΑΕΚ 118
Με πιλότο τον Κορωνιό

Το Περιστέρι πέταξε στην Ευρώπη κερδίζοντας στην τρίτη παράταση

O Αγγελος Κορωνιός πήρε το Περιστέρι στους ώμους του και το... πέταξε στην Ευρώπη, χτες στον συγκλονιστικό αγώνα με την ΑΕΚ που κρίθηκε στην τρίτη παράταση! Το... αλά ΝΒΑ σκορ 120 - 118 τα λέει όλα, αφού οι 3.000 φίλαθλοι που βρέθηκαν χθες στο κλειστό του Περιστερίου σίγουρα θα έφυγαν... χορτασμένοι όσον αφορά την παραγωγικότητα των δύο ομάδων. Από την αρχή φάνηκε πως οι δύο μονομάχοι ήταν αποφασισμένοι για ανελέητη κόντρα μέχρι... τελικής πτώσης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν στην αρχική τους 5άδα με τον τραυματία Πρις Λότερντεϊλ που λίγο πριν αρχίσει ο αγώνας έκανε ένεση. Η κυριαρχία στους... αιθέρες ήταν αισθητή, όμως η ΑΕΚ είχε μεγάλη δύναμη στην περιφέρεια, αφού Τούλσον και Ποδαράς ήταν "ζεστοί". Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με ένα πόντο διαφορά 44 - 45.

Αυτοκτόνησε η ΑΕΚ

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ΑΕΚ. Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Αντί Τούλσον αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ για μια γροθιά που έδωσε στον Κορωνιό. Παραδόξως όμως οι παίκτες του Λ. Σούμποτιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Μάλιστα 2'.30'' πριν από τη λήξη ήταν μπροστά με 10 πόντους αγκαλιάζοντας τη νίκη. "Κατάφεραν" όμως να ισοφαριστούν σε 92 - 92, με διαδοχικά λάθη, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι παρατάσεις

Η ρώσικη ρουλέτα των παράτασεων έμελλε να είναι συναρπαστική. Στην πρώτη το σκορ πήγε στο 99 - 99, στη δεύτερη σκαρφάλωσε στο 107 - 107, ενώ στην τρίτη στο παρά... πέντε ο Κορωνιός με ένα τζαμ σουτ έστειλε την ομάδα του στον... παράδεισο διαμορφώνοντας 120 - 118. Επιτέλους τέλος... Τώρα το Περιστέρι θα βρει στο δρόμο του τον Παναθηναϊκό στη φάση των οκτώ.

Με λάθη εκατέρωθεν η διαιτησία των Ζαβλανού - Μουζάκη.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Κορωνιός 35 (5τρ. ), Γκαγκαουδάκης 8, Μακαράς 7 (1τρ. ), Μυλωνάς 10 (2τρ. ), Λότερντεϊλ 18, Τσίτουμ 24, Γκούροβιτς 5, Αποσκίτης 13 (2τρ. ), Καμπούρης.

ΑΕΚ: Ζέρβας 14 (1τρ. ), Κατσικάρης 4, Τούλσον 16 (2τρ. ), Χατζής 17 (1τρ. ), Παπαδόπουλος 11 (1τρ. ), Κουκλάκης 9 (2τρ. ), Ποδαράς 28 (4τρ. ), Παπαγιάννης 2, Κακιούζης 18.