Πάνω από 12 δραχμές το λίτρο έχει αυξηθεί το ντίζελ μέσα σε τρεις βδομάδες, ενώ η βενζίνη πάνω από 4 δραχμές το λίτρο. Είναι και αυτό ένα από τα αποτελέσματα της απελευθερωμένης αγοράς και στο χώρο των υγρών καυσίμων, που ευαγγελίζονται ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, για το ...καλό των καταναλωτών! Τώρα, με ποια λογική οι τσουχτερές αυτές αυξήσεις είναι προς όφελος των καταναλωτών, οι ίδιοι οι εμπνευστές της απελευθέρωσης θα μπορούσαν ίσως να απαντήσουν. Μήπως το καλό των καταναλωτών ταυτίζεται με τα υπερκέρδη των εταιριών;