H κοινωνική αναλγησία της κυβέρνησης δε φαίνεται μόνο στην πράξη. Φαίνεται στα επίσημα ντοκουμέντα του κράτους, που αποτυπώνουν την εξέλιξη των δαπανών του κρατικού προϋπολογισμού για επιχορηγήσεις - επιδοτήσεις και ενισχύσεις σε ορισμένους φορείς, στην περίοδο 1995-1997 (για να μην πάμε πιο πίσω). Οπως προαναφέραμε, στη διετία αυτή καταργήθηκαν εντελώς οι επιχορηγήσεις σε δεκάδες φορείς, με συνέπεια να διαγραφεί και ο σχετικός κωδικός του φορέα από τις σελίδες του προϋπολογισμού. Σε πολλούς άλλους φορείς, έγιναν δραστικές περικοπές στα κονδύλια των επιχορηγήσεων, ενώ σε κάποιους άλλους υπήρξε αύξηση.
Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών (Γενικό Λογιστήριο του Κράτους), που παραθέτουμε στον πίνακα, φαίνεται ότι το σύνολο των επιχορηγήσεων, που δίνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό για όλους τους φορείς, αυξήθηκε στην περίοδο 1995-'97 (αν τελικά δοθούν τα κονδύλια που έχουν προϋπολογιστεί για το 1997) κατά 2,2%.Με δεδομένο, όμως, ότι ο επίσημος πληθωρισμός στην παραπάνω διετία αυξήθηκε κατά 16%, προκύπτει μια πραγματική μείωση των συνολικών κονδυλίων για επιχορηγήσεις περίπου κατά 12%!
Από τα ενδεικτικά στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών, που παραθέτουμε, προκύπτει ότι το 1997 συγκριτικά με το 1996:
Στον ίδιο πίνακα που παραθέτουμε, φαίνονται τα ποσοστά αύξησης των επιχορηγήσεων στη διετία 1995-1997. Με δεδομένο ότι στη διετία έχουμε αύξηση πληθωρισμού περίπου 16%, αυτό σημαίνει ότι οι φορείς που παίρνουν αύξηση πάνω από 16% είναι κερδισμένοι.Αντίθετα οι φορείς που παίρνουν αύξηση κάτω από 16% είναι χαμένοι.
Η "κοινωνική ευαισθησία" - δηλαδή η κοινωνική αναλγησία - της κυβέρνησης φαίνεται και από το εξής: Ενώ το 1997 δίνει 380 εκατ. δραχμές για εισφορά της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ (ένα από τα κέντρα του διεθνούς ιμπεριαλισμού), την ίδια χρονιά δίνει στην UNICEF (οργάνωση του ΟΗΕ που ενισχύει οικονομικά τα παιδιά σε όλο τον κόσμο με εμβόλια και τρόφιμα, για να γλιτώσουν από τη μάστιγα της πείνας) δίνει μόλις 54 εκατ. δραχμές. Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πάμπολλα, αν διαβάσει κανείς τα αναλυτικά στοιχεία με τις επιχορηγήσεις σε 150 περίπου φορείς.