Σελίδα 19
ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ - ΟΦΗ 0-0
Εκανε το πρώτο βήμα

Ο Κ. Χανιωτάκης κράτησε ανέπαφη την εστία των Κρητικών. Θέλουν προσοχή στη ρεβάνς οι Ισλανδοί

Μπορεί να πέρασε δύσκολες στιγμές, τελικά όμως ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει λευκή ισοπαλία 0-0 στο Ρεϊκιαβικ από την ομώνυμη ομάδα και έτσι έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση. Ο Κώστας Χανιωτάκης αποδείχτηκε ο φύλακας - άγγελος για την εστία των Κρητικών. Ο έμπειρος πορτιέρο είχε θεαματικές αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι Ισλανδοί ήταν συνεχώς στο προσκήνιο. Μάλιστα στο 17 είχαν δοκάρι με τον Γκούναρσον.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γκέραρντ κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να ελέγξουν το χώρο του κέντρου. Ομως η Ρεϊκιαβικ είχε τη μεγάλη ευκαιρία ευκαιρία του αγώνα στο 88' και πάλι όμως ο Κ. Χανιωτάκης είπε"όχι".

Καλή η διαιτησία του Ελβετού Κουρτ Ζούμπινγκερ, κιτρίνισε τους Σκέντζο, Ρίζνιτς, Αναστασίου. Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του ΟΦΗ Ε. Γκέραρντ δήλωσε: "Στα πρώτα 30 λεπτά δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε μια πάσα. Δεν παίξαμε το παιχνίδι μας, σε αντίθεση με τους αντιπάλους μας που έπαιξαν το δικό τους. Στο δεύτερο μέρος παίξαμε κάπως καλύτερα στην άμυνα. Πάντως σε 15 μέρες θα είμαστε πιο έτοιμοι. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρήσουμε ότι έχουμε προκριθεί".

ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ: Φριντμπόγκαρτσον, Μπγίορσον, Τόρβαλτσον, Κρίστιανσον, Γιούνινσον, Γιόνσον, Τίλτουρσον, Ισορσον, Σίχταρσον, Ντάνιελσον.

ΟΦΗ: Χανιωτάκης, Δερμιτζάκης (39' Κουνενάκης), Κιάσος, Παπαδόπουλος, Κουτσουπιάς, Σκέντζος, Μαρινάκης, Νιόπλιας, Τσιαντάκης (78' Ντιάρα), Αναστασίου, Ρίζνιτς (65' Μίτιτς).

Δίκαιη μοιρασιά (1998-05-14 00:00:00.0)
"Κλειδί" το πρώτο 20λεπτο (1997-10-21 00:00:00.0)
Με πίστη για την πρόκριση (1997-08-26 00:00:00.0)
Δίκαιη μοιρασιά (1997-01-16 00:00:00.0)
Η μάχη της Κρήτης (1996-05-26 00:00:00.0)