Πέμπτη 2 Οχτώβρη 1997
ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΤΟΥΜΠΟΡΓΚ 89 - 87 (77 - 77)
Νίκη με σφραγίδα Ουίλιαμς

Με τρίποντο του Ουίλιαμς στην εκπνοή της παράτασης, ο Σπόρτιγκ επικράτησε της τουρκικής Τούμποργκ με 89 - 87. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε 77 - 77, με τον Μωραϊτη να χάνει την μπάλα 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και τους Τούρκους να μην εκμεταλλεύονται την ευκαιρία. Οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης ο Ερτογκάν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 87 - 86, αλλά ο Ουίλιαμς ήταν χτες ασταμάτητος. Η Τούμποργκ αιφνιδίασε τον Σπόρτιγκ, προηγήθηκε 23 - 38 στο 15' και 37 - 43 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Κ. Πετρόπουλου βελτίωσε την απόδοσή της στην επανάληψη, προηγήθηκε 70 - 60 στο 33' και αν δεν έχανε στο 36' τον Γκάλι με 5 φάουλ το παιχνίδι δύσκολα θα έφτανε στην παράταση. Την επόμενη Τετάρτη ο Σπόρτιγκ αγωνίζεται στην Πολωνία με τη Σταλ Μπόμπρεκ.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ: Γάκης 9 (1), Ουίλιαμς 33 (4), Αβδάλας 7, Μωραϊτης 3, Γκάλι 21 (1), Κούρος, Χριστοδούλου 10, Κασουρίδης 6 (1).

ΤΟΥΜΠΟΡΓΚ: Τούντσκολ 9 (1), Χάλιμιτς 7 (2), Ερτογκάν 2, Οζκαπτσί 8 (2), Μρσίτς 26 (5), Μάρτιν 18, Ατνάν 17, Εράν.