Τρίτη 7 Οχτώβρη 1997
Σελίδα 30
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΕΚ 1-4
"Πετούσε" ο Δικέφαλος

H παράδοση συνεχίστηκε για όγδοη χρονιά. Η ΑΕΚ κατάφερε και φέτος να περάσει αλώβητη και να φύγει μάλιστα νικήτρια, επικρατώντας του Ηρακλή με 4-1 πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή της μέχρι στιγμής.

Με ηγέτη τον Ντέμη Νικολαϊδη, που έκανε ό,τι ήθελε, αλλά και τον Χ. Κωστή, που και αυτός ήταν εκπληκτικός, η ομάδα του Ντουμιτρίου ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος θα 'λεγε κανείς πως έπαιζε χωρίς αντίπαλο. Στο 25 ο Κωστής ήταν αυτός που με ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σαβέβσκι εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπάχερ και σημείωσε το 2-0. Επειτα από ένα λεπτό ήταν η σειρά του Νικολαϊδη να "χτυπήσει" και αφού πέρασε από ό,τι βρήκε μπροστά του, "έγραψε" το 3-0. Το σκορ για τους "κιτρινόμαυρους" έκλεισε στο 86 ο Κωστής όταν μετά από σέντρα του Κασάπη βρέθηκε μόνος του μες στην περιοχή των γηπεδούχων.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Στην επανάληψη κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 όταν ο Γκώνιας εκτέλεσε εύστοχα χτύπημα πέναλτι, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης απέτυχε από τα 11 μέτρα, αφού ο Ατματζίδης του στέρησε το δεύτερο γκολ αποκρούοντας την μπάλα. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι για τον Ηρακλή.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Καρκαμάνης, Χατζίδης, Ξενίδης (46 Χριστοδούλου), Τζούμπα, Παπαδόπουλος, Στολτίδης, Μπάχερ, Ξανθόπουλος, Γιοβάνοβιτς (50Κωνσταντίνου), Γκώνιας Σαμπάνης.

ΑΕΚ: Ατματζίδης, Ντόμπος (86 Μαρτσέλο), Καλιτζάκης, Βλάχος, Κοπιτσής (65 Κωστένογλου), Κασάπης, Μαχαιρίδης, Μαλαδένης (60 Κατσαβός), Σαβέβσκι, Κωστής, Νικολαϊδης.