Σελίδα 31
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1
Θλιβερό σκηνικό

Επεισόδια σε εξέδρα και αγωνιστικό χώρο αμαύρωσαν το ντέρμπι ΑΕΚ - Ολυμπιακού, όπου επικράτησαν οι "ερυθρόλευκοι"

Σε θερμή ατμόσφαιρα και σε κλίμα αμφισβήτησης διεξήχθη το πρώτο ντέρμπι της περιόδου. Ανώτερος της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός, πήρε τη νίκη δίκαια και ευκολότερα από ό,τι δείχνει το τελικό 73-68, αλλά πέραν τούτου ουδέν. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, κυριάρχησε η νευρικότητα και το χειρότερο μεταδόθηκε από τους πρωταγωνιστές στην εξέδρα. Η εικόνα με τους νικητές να τρέχουν με το σφύριγμα της λήξης να αποφύγουν τα χειρότερα, είναι ενδεικτική του κλίματος μέσα στο οποίο έγινε η αναμέτρηση. Οι συνεχείς διακοπές, που είχαν ως αποτέλεσμα να διαρκέσει 60 λεπτά, μόνο το πρώτο ημίχρονο, οι ρίψεις αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο, η συμπλοκή και αποβολή των Κολτεμπέλα - Βούκσεβιτς, η αποβολή του Ντ. Ιβκοβιτς με δύο τεχνικές ποινές και ο μόνιμα διαμαρτυρόμενος προς πάσα κατεύθυνση Γ. Ιωαννίδης, συνέθεσαν ένα σκηνικό το οποίο δεν αρμόζει σε μια χώρα που ετοιμάζεται να διοργανώσει Ολυμπιακούς Αγώνες. Το γεγονός ότι το πρώτο ντέρμπι της περιόδου παρακολούθησαν μόνο 6.000 θεατές, είναι ενδεικτικό της άποψης ότι στην Ελλάδα ο αθλητισμός δεν είναι γιορτή.

Οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν με αμιγώς ξένες πεντάδες και οι μοναδικοί Ελληνες που αγωνίστηκαν, Χατζής και Κακιούζης, συμπλήρωσαν στο παρκέ 23 και 10 λεπτά αντίστοιχα... Και μη χειρότερα δηλαδή. Στον αγωνιστικό τομέα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε κατά κράτος. Ο Τάρλατς από μόνος του ήταν ανώτερος των Λάρσεν, Αντερσεν και Ρίβας μαζί, ενώ ο Καρνισόβας έβαλε την υπογραφή του στα τελευταία καθοριστικά λεπτά του αγώνα. Από την πλευρά της ΑΕΚ προβλημάτισαν με την απόδοσή τους οι Πιρς, Πρέλεβιτς, ενώ ο Αλεξάντερ φορτώθηκε νωρίς με 3 φάουλ και βοήθησε ελάχιστα.

Στους άλλους αγώνες, σημαντικές νίκες σημείωσαν ο Παναθηναϊκός που επικράτησε ευκολότερα του αναμενομένου του Απόλλωνα στην Πάτρα, ο ΠΑΟΚ στο Ιβανόφειο επί του Ηρακλή και το Περιστέρι που "πέταξε" αλώβητο από τα Πατήσια.