Η αλήθεια είναι ότι οι 123 δεν έκαναν τον κόπο να απευθυνθούν στους βουλευτές του ΚΚΕ, ακολουθώντας τη γνωστή τακτική του παραγκωνισμού απόψεων δυσάρεστων στην καθεστηκυία τάξη. Η αλήθεια επίσης είναι ότι και να απευθύνονταν, οι βουλευτές του ΚΚΕ συνηθισμένοι να "ξύνουν το λούστρο" δε θα συναινούσαν ότι φταίνε μόνο οι "πληρωμένοι διαιτητές" για τις εκρήξεις στα γήπεδα.Και μάλιστα, όπως τονίζεται στην ερώτηση των 123, "κάθε αναζήτηση άλλης αιτίας είναι εκ του πονηρού"...
****
Το στημένο παιχνίδι είναι η ίδια η ζωή, το μέλλον και τα όνειρα χιλιάδων νέων. Είναι η επιδίωξη της άρχουσας τάξης ο αθλητισμός να είναι όργανο υποταγής του σώματος, του μυαλού και της ψυχής και όχι μέσον αντίστασης στην παγκόσμια τάξη πραγμάτων. Οποιος κοιτάξει το φετινό προϋπολογισμό και ψάξει, πίσω από τα νούμερα, τις πολιτικές επιδιώξεις, θα καταλάβει γιατί ο Ιωνικός "πλακώθηκε" με τον Ολυμπιακό και ας μη βιαστεί κανείς να μιλήσει για υπερβολές.
Γιατί, για τι άλλο μπορεί να είναι υπερήφανοι οι νέοι αυτοί, που η πολιτική της κυβέρνησης τούς πετά καθημερινά στο περιθώριο; Μήπως για τη μόρφωσή τους, για τον πολιτισμό τους ή για τη δουλιά που δεν έχουν;
Είναι λοιπόν υπερήφανοι για τη συμμορία στην οποία ανήκουν, για τα σπασμένα καθίσματα, για την εξόντωση του αντιπάλου. Ο "πουλημένος διαιτητής" πληρώνει τα σπασμένα από τα πουλημένα όνειρά τους. Και τα πληρώνει επίτηδες αυτός, γιατί εάν στραφούν στον πραγματικό ένοχο θα βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση η άρχουσα τάξη και τα όργανά της.
***
Γιατί αν φέτος ο προϋπολογισμός είχε κονδύλια για τη φυσική αγωγή στα σχολεία, για άσκηση και θεωρία της ιδεολογίας του αθλητισμού, για αγωγή υγείας, ειρήνης, φιλίας. Αν είχε κονδύλια για αθλητισμό για όλους, για εργασιακό αθλητισμό. Αν οι νέοι πριν ανέβουν στην εξέδρα είχαν ιδρώσει τη φανέλα οι ίδιοι ως αθλούμενοι, τότε τι θα περίσσευε να ξεκοκαλίζουν οι μεγαλοΠΑΕ;
Ποιο έδαφος θα είχαν να κουβαλούν "αυτιστικούς" οπαδούς στις εξέδρες, πιόνια στις επιδιώξεις των υπερπροέδρων και άλλων μεγαλοπαραγόντων;
Ολα αυτά οι εκάστοτε κυβερνώντες δεν τα παρακολουθούν παθητικά. Τα ενισχύουν φανερά ή υπόγεια. Τόσο με την έλλειψη της θετικής πρότασης που αντικειμενικά ενισχύει τη φαυλότητα, όσο και με παρεμβάσεις και πολιτικοοικονομικά συνοικέσια (βλέπε πρόσφατες εκλογές ΕΠΟ).
***
Και τι συσκέψεις μάλιστα! Καλεί ο υπουργός το λύκο να φυλάξει τα πρόβατα. Οι ΠΑΕ να μαζέψουν τα ξεστρατισμένα παιδιά τους, λες και είναι σε τελευταία ανάλυση ιδιοκτησία τους. Την ίδια ώρα η ΕΠΑΕ διαπραγματεύεται την παρουσία της στη σύσκεψη με τα πανωπροίκια που ζητάει από το ΠΡΟΠΟ και εκβιάζει.
Γι' αυτό το ΚΚΕ λοιπόν ισχυρίζεται ότι και στα γήπεδα, αντί να συγκρούονται οι οπαδοί των ομάδων, πρέπει να συγκρουστούν οι δύο αντιλήψεις για τον αθλητισμό, αλλά και την εξέλιξη της κοινωνίας ολόκληρης. Δεν ξεγελιόμαστε ότι σ' αυτό το σύστημα το καπιταλιστικό, χωρίς παιδεία, πολιτισμό, υγεία, θα φτιαχτεί το ιδανικό μοντέλο αθλητισμού.
Ομως η καθημερινή πάλη για να αλλάξουν πράγματα και στον αθλητισμό, βοηθάει στην ανατροπή αυτού του συστήματος που φανερά επιδιώκει τον εκμαυλισμό της ανθρώπινης υπόστασης με κάθε μέσον.
****
Λούλα ΚΑΡΑΤΖΑ
Το στημένο παιχνίδι είναι η ίδια η ζωή, το μέλλον και τα όνειρα χιλιάδων νέων. Είναι η επιδίωξη της άρχουσας τάξης ο αθλητισμός να είναι όργανο υποταγής του σώματος, του μυαλού και της ψυχής και όχι μέσον αντίστασης στην παγκόσμια Νέα Τάξη Πραγμάτων