Τρίτη 10 Φλεβάρη 1998
ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ
Ο Πίνας 24ος

Την 24η θέση, μεταξύ 32 αθλητών, κατέλαβε ο Ελληνας πρωταθλητής στο έλκηθρο, Σπύρος Πίνας, κατά τη διάρκεια των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων που διεξάγονται στο Ναγκάνο.

Ο χρόνος του πρωταθλητή μας ήταν 3.25.38, ενώ την πρώτη θέση πήρε το μεγάλο όνομα του αγωνίσματος, ο Γερμανός Γκέοργκ Χακλ, ο οποίος σημείωσε χρόνο 3.18.93 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για τρίτη συνεχή Ολυμπιάδα.

Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Αρμιν Ζέγκελερ με 3.19.09 και την τρίτη θέση κατέλαβε ο Γερμανός Γενς Μίλερ με 3.19.65.

Εξάλλου στα αξιοσημείωτα των δυο ημερών των αγώνων περιλαμβάνεται και το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Βουλγαρίας, το οποίο κατέκτησε η Κατερίνα Ντάφοβσκα στο δίαθλο και συγκεκριμένα στην κατηγορία των 15 χλμ. σημειώνοντας χρόνο 54.52, ενώ δεύτερη ήταν η Ουκρανή Ελενα Πέτροβα, με55.09.8 και τρίτη η Γερμανίδα Ούρσουλα Ντισλ με 55.17.9.

Στο δρόμο αντοχής των 30 χλμ. νικητής αναδείχτηκε ο Φινλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής Μίκα Μιλίλαε με χρόνο 1.33.55. Τον ακολούθησαν ο Νορβηγός Ερλινγκ Γένβε (1.35.27.1) και ο Ιταλός Σίλβιο Φάουνερ (1.36.08.5).