Τρίτη 10 Φλεβάρη 1998
Σελίδα 39
ΒΟΛΕΪ
Ποια ντέρμπι;

Ορεστιάδα και Αρης διά... περιπάτου κέρδισαν 3-0 Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό αντίστοιχα

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ή για να ακριβολογήσουμε μόνο στο τελευταίο σετ αποδείχτηκε τελικά ο αγώνας στο Λουτράκι, μεταξύ του τυπικά γηπεδούχου Παναθηναϊκού και της Ορεστιάδας, όπου οι Εβρίτες πήραν μεγάλη νίκη με 3-0 (15-8, 15-5, 15-11) και έτσι σταθεροποιήθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Ορεστιάδα δε δυσκολεύτηκε να πάρει τα δυο πρώτα σετ, αφού είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό της στον αγώνα, ενώ μάχη έγινε στο τρίτο σετ. Συγκεκριμένα ο μέχρι εκείνη τη στιγμή ανύπαρκτος Παναθηναϊκός, που αγωνιζόταν χωρίς τον Χατζηαντωνίου, κατάφερε να ξυπνήσει και να προηγηθεί με 11-3. Ομως οι παίκτες της Ορεστιάδας ανέκαμψαν και με ένα σερί 12-0 (!) πήραν το σετ και τον αγώνα. Η κακή υποδοχή αποτέλεσε για άλλη μια φορά την αχίλλειο πτέρνα του "τριφυλλιού".

Νίκη που μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και την υπόθεση "τίτλος" πέτυχε το Σάββατο στη Μίκρα ο Αρης, που επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 3-0 (15-12, 15-11, 15-11).

Ετσι οι δυο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, άλλα οι "κιτρινόμαυροι" έχουν αποκτήσει πλεονέκτημα σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας, λόγω της καλύτερης νίκης τους σε σχέση με την ήττα τους στη Γλυφάδα.

Μετά τα αποτελέσματα αυτά η μάχη για τον τίτλο αποκτά νέα τροπή.

Κατά τα άλλα, φυσιολογικά θεωρούνται τα υπόλοιπα αποτελέσματα, όπου τα φαβορί επικράτησαν τελικά: Κομοτηνή - Φιλία 1-3 (5-15, 12-15, 15-5, 12-15), ΠΑΟΚ - Ηρακλής 0-3 (9-15, 6-15, 6-15), Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΑΕΚ 0-3 (4-15, 7-15, 3-15), Πανελλήνιος - Κτησιφώντας 0-3 (14-16, 6-15, 12-15).

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 24, Αρης 24, Ορεστιάδα 23, ΑΕΚ 22, ΠΑΟ 22, Ηρακλής 22, Κτησιφώντας 18, Κομοτηνή 15, ΠΑΟΚ 15, Πανελλήνιος 14, Εθνικός Αλεξ. 14.

Οι γυναίκες

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το ντέρμπι των γυναικών στο Χαλάνδρι, όπου ο Παναθηναϊκός έχασε από τα Βριλήσσια με 3-2 αν και βρέθηκε να κερδίζει με 2-0 σετ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Φιλαθλητικός - Αγ. Σώστης 3-1, Αρης - Ηλιούπολη 0-3, Ολυμπιακός - Νίκη Αλεξανδρούπολης 1-3, Κοζάνη - Ιωνικός ΝΦ 2-3, Λάρισα - Παπάγου 0-3. Στη βαθμολογία προηγούνται τα Βριλήσσια με 28 βαθμούς και ακολουθούν Φιλαθλητικός και Παναθηναϊκός με 27.