Παρασκευή 26 Ιούνη 1998
Σελίδα 38
ΒΕΛΓΙΟ - Ν. ΚΟΡΕΑ 1 - 1
Αντίο με ισοπαλία

Αξιος... αποκλεισμός για την ομάδα του Βελγίου, η οποία παρά το ότι είχε αναλογικά τον πιο εύκολο αντίπαλο στην τελευταία ημέρα του Ε' Ομίλου του Μουντιάλ '98, τη Νότια Κορέα, δεν κατάφερε να επικρατήσει παραχωρώντας ισοπαλία με 1 - 1. Ετσι, σε συνδυασμό με το ισόπαλο 2 - 2 της Ολλανδίας με το Μεξικό, οι "κόκκινοι διάβολοι" αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τέρμα του Λουκ Νίλις, ενώ οι Νοτιοκορεάτες ισοφάρισαν στο 71' με τον Γιου Σανγκ - Τσουλ.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Βραζιλιάνος Μάρτσιο Ρεζέντε Ντε Φρέιτας, που "κιτρίνισε" τους Μπόρκελμανς, Τάε - Γιουνγκ, Λιμ - Σανγκ, Μιν - Σουνγκ και Γιούνγκ - Ζι.

O προπονητής της ομάδας, Ζορζ Λέεκενς φανερά απογοητευμένος επισήμανε: "Πετύχαμε ένα γρήγορο γκολ το οποίο θα έπρεπε να μας δώσει μεγάλη αυτοπεποίθηση. Ομως, στην ουσία μας φόρτωσε με άγχος. Μετά το γκολ, αδικαιολόγητα πατήσαμε φρένο. Οσο για το δεύτερο ημίχρονο, νομίζω ότι μας έλειψε η ποιότητα στο παιχνίδι μας".

ΒΕΛΓΙΟ: Βάντε Βάλε, Στάλενς, Ντεφλάντρ, Βίντοβιτς, Μπόρκελμανς, Κλεμέντ (75' Μπέντζα), Σίφο (66' Βαν ντερ Ελστ), Βίλμοτς, Βαν Κερκόφεν, Ολιβέιρα (46' Μπέντζα), Νίλις.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ: Μπιούνγκ - Γι, Σανγκ - Χουνγκ (67' Χιούνγκ - Σέοκ), Μιούνγκ - Μπο, Τάε - Γιούνγκ, Σανγκ - Τσουλ, Μινγκ - Σανγκ, Ντο - Κέουν (46' Γιονγκ - Σου), Σουνγκ - Γιονγκ (46' Λιμ - Σανγκ), Σέοκ - Γιου, Σουνγκ - Γιονγκ, Γιούνγκ - Βον.