Το υπουργείο Πολιτισμού ανακοίνωσε ότι οι ενδιαφερόμενοι να συμμετάσχουν στα Κρατικά Κινηματογραφικά Βραβεία Ποιότητας 1998, θα πρέπει να υποβάλουν σχετική αίτηση και κόπια της ταινίας στο Τμήμα Κινηματογράφου του ΥΠΠΟ (Μετσόβου 5) στο χρονικό διάστημα 1-30/9/98. Σημειώνεται ότι από εφέτος δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες μεγάλου μήκους, που θα επιλεγούν και θα προβληθούν στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1998 και οι μικρού μήκους ταινίες, που θα επιλεγούν και θα προβληθούν στο διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ της Δράμας. Πληροφορίες για τη διαδικασία των αιτήσεων και για τα σχετικά έντυπα στα τηλέφωνα 8253.611, 8250.767, 8250.729.