Τρίτη 27 Οχτώβρη 1998
Σελίδα 26
ΠΑΟ - ΚΑΒΑΛΑ 6-2
Πρασίνισε η κορυφή

"Πιο καλή η μοναξιά", τραγουδούν από χτες το βράδυ οι φίλοι του Παναθηναϊκού. Το συγκρότημα του Βασίλη Δανιήλ κέρδισε άνετα 6-2 την Καβάλα και πέρασε μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά από 7 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής.

Ο ΠΑΟ, σαφώς ανώτερος, δε δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Στο 18' ο Νίκος Λυμπερόπουλος με αριστερό βολέ άνοιξε το σκορ. Εννιά λεπτά αργότερα ο Αλιόσα Ασάνοβιτς πέτυχε ένα γκολ για όσκαρ. Ο Κροάτης ελίχθηκε σαν... χέλι στην περιοχή του Κηπουρού και με ένα πλασέ - τρικ έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του ΑΟΚ.

Με το... καλημέρα στην επανάληψη ο Νίκος Λυμπερόπουλος στο 47' έγραψε το 3-0 με έξοχο βολέ. Καρέ στα γκολ για τους "πράσινους" σημείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την Καβάλα πρωταγωνίστρια, αφού οι νικητές επαναπαύτηκαν στην... τεσσάρα. Ο Τιμόθεος Καβακάς με έξυπνο πλασέ στο 73' μείωσε για τους "κυανόλευκους", ενώ ακόμη περισσότερο ο Γιώργος Νασιόπουλος που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Θεοφύλακτου Νικολαϊδη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι με πέναλτι στο 81' ο Μιλόγεβιτς και ο Ντα Σίλβα πέντε λεπτά αργότερα με έξυπνο πλασέ από 30 μέτρα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Μποροβήλου κιτρίνισε τους: Μιλόγεβιτς, Διγκόζη, Πις, Τελιάδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ, Αποστολάκης, Μιλόγεβιτς, Ασάνοβιτς (56' Αλεξούδης), Λαγωνικάκης, Βόκολος, Μπασινάς, Κωνσταντινίδης (64' Νικολαϊδης), Κόλα, Ντα Σίλβα, Λυμπερόπουλος (58' Σιμπνιέφσκι).

ΚΑΒΑΛΑ: Κηπουρός, Κόλτσης, Καλιμάνης, Καβακάς, Πις, Νασιόπουλος, Διγκόζης, Αθανασιάδης, Πεγκλής, Χατζηζήσης, Ουντέζε (46' Τελιάδης).

Πήρε βαθμό (2003-12-11 00:00:00.0)
Τύχη - ανωτερότητα = Χ (2000-03-27 00:00:00.0)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1999-08-29 00:00:00.0)
Ο Γιάννης και το θεριό... (1999-02-11 00:00:00.0)
Ψάχνει το σωστό συνδυασμό (1998-12-09 00:00:00.0)
Α' ΕΘΝΙΚΗ (1998-10-27 00:00:00.0)