Τρίτη 3 Νοέμβρη 1998
ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ
Εντυπωσίασε ο Πολλιάς

Νικητής με νέα καλύτερη επίδοση 2.18.38

Ο Νίκος Πολλιάς ήταν ο μεγάλος νικητής του Μαραθωνίου Ειρήνης "Γρηγόρης Λαμπράκης" που διεξήχθη στην κλασική διαδρομή (Μαραθώνας - Παναθηναϊκό Στάδιο".

Ο Ελληνας πρωταθλητής των μεγάλων αποστάσεων πρώτευσε, σημειώνοντας παράλληλα την καλύτερη ελληνική επίδοση όλων των εποχών, με χρόνο 2 ώρες 18 λεπτά 38 δευτ/πτα, καταρρίπτοντας έτσι την παλιά επίδοση του Φάνη Τσιμιγκάτου που ήταν 2.19.55 και κρατούσε από το 1982. Ο αθλητής του Πειραϊκού Συνδέσμου πήρε από την αρχή το προβάδισμα στην κούρσα και χαρακτηριστικό είναι ότι πέρασε τα 10 χλμ. δυο λεπτά πριν από το δεύτερο γκρουπ.

"Είμαι πολύ χαρούμενος, αφού εκτός από την πρώτη θέση κατάφερα να σπάσω και το ρεκόρ που κράταγε αρκετά χρόνια. Πριν από πέντε χρόνια είχα τρέξει τον ίδιο αγώνα με χρόνο 2.28.00. Θέλω να βελτιώνομαι συνεχώς και νομίζω ότι μέχρι στιγμής το καταφέρνω" δήλωσε μετά τον τερματισμό ο Νίκος Πολλιάς.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Βασίλης Ζαμπέλης με 2.27.57, ενώ τρίτος ήταν ο Κόκκοτος με 2.28.10. Στις γυναίκες στην πρώτη θέση τερμάτισε η Αμερικανίδα Τζόι Σμιθ με 2.50.52, την ακολούθησε η Ουκρανή Ολγα Μπάναχ με 3.04.30, ενώ στην τρίτη θέση ήταν η Ελληνίδα Ελένη Σπυροπούλου με 3.23.55.