Παρασκευή 7 Φλεβάρη 1997
Σελίδα 35
Νικητής στα σημεία

Ψύχραιμος στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός, κατέβαλε την Ντιναμό Μόσχας με 71 - 67

Θρίλερ στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει στο κανναβάτσο την Ντιναμό στην εκπνοή του αγώνα. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 71 - 67 και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του Ζ ομίλου, σ' έναν αγώνα - διαφήμιση για το μπάσκετ. Από το 14ο λεπτό που οι Μοσχοβίτες ανέτρεψαν το 18 - 11 και πέρασαν μπροστά 20 - 21, το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά. Οι μάχες, σώμα με σώμα, εξελίσσονταν σε κάθε γωνιά του γηπέδου κι όλα έδειχναν ότι ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Στο ημίχρονο οι Ρώσοι προηγήθηκαν 33 - 38 και στο ξεκίνημα της επανάληψης με 35 - 46. Η αποχώρηση του Νόσοφ στο 24, που έκανε παρέλαση κάτω από τη ρακέτα με 5 φάουλ και η ευστοχία των Αλβέρτη, Ντίκινς, άλλαξαν το σενάριο του αγώνα και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 48 - 46. Η συνέχεια ήταν δραματική και το παιχνίδι κρίθηκε ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν ο Γκρατσόφ χρεώθηκε με βήματα κι ενώ το σκορ ήταν 69 - 67.

Οι "πράσινοι" την επόμενη αγωνιστική αγωνίζονται στην Ισπανία με την Κάχα Σαν Φερνάντο.

ΠΑΟ: Αλβέρτης 20 (1), Κόρφας, Κοχ 5, Οικονόμου 10, Ντίκινς 15 (3), Σκονοκίνι 6 (1), Νουόσου, Μαρτίνεθ 7, Αμίτσι 8.

ΝΤΙΝΑΜΟ Μ.: Μποϊντάκοφ 15 (1), Σκρόμποτ 6 (2), Ολμπριχτ 3 (1), Μελέσενκο 3, Γκρατσόφ 4, Σολοβιόφ 16 (1), Κουζμίν 6 (1), Νόσοφ 14.