Σελίδα 35
ΠΑΟ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3 - 0
Αγκάλιασε την πρόκριση

Με ασφυκτικό πρέσινγκ οι πράσινοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι

Με το ένα... πόδι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα γίνει τον Απρίλη, είναι από χτες ο Παναθηναϊκός. Το συγκρότημα του τριφυλλιού κέρδισε άνετα 3 - 0 την Παναχαϊκή και η ρεβάνς στην Πάτρα μάλλον θα έχει τυπική διαδικασία, όσο και αν ο Βελιμίρ Ζάετς κράτησε χαμηλούς τόνους στις δηλώσεις του: "Σήμερα (χτες) παίξαμε το πρώτο ημίχρονο με την Παναχαϊκή. Μένει ακόμη το δεύτερο που θα γίνει στην Αχαϊκή πόλη. Πάντως κερδίσαμε δίκαια αφού οι αντίπαλοί μας δεν έκαναν καμία ευκαιρία", τόνισε ο Κροάτης τεχνικής.

Αναμφίβολα το μεγάλο "όπλο" των πρασίνων χτες στο ΟΑΚΑ ήταν το ασφυκτικό πρέσινγκ. Ο Ζέκο αιφνιδίασε στην αρχική 11άδα, αφού άφησε εκτός τους Αποστολάκη, Μάρκο. Ο ΠΑΟ είχε μια φρεσκάδα και από τα πρώτα λεπτά έκλεισε στα καρέ την Παναχαϊκή. Μόλις στο 2' ο Βαζέχα έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντά, όμως δέκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ. Ο νεαρός Γιάννης Γκούμας με ασύλληπτο δεξί σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καρασάββα. Στο 21', 27' και 28 οι γηπεδούχοι είχαν τρεις ακόμη σημαντικές ευκαιρίες μέχρι να φτάσουν στο δεύτερο γκολ. Ηταν το 31' που όλα κρίθηκαν. Ο Ραϊμόν Καλά σαν... επιθετικός με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε αυτογκόλ για Οσκαρ...

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως και πάλι οι πράσινοι είχαν τα ηνία του αγώνα. Οι Πατρινοί δεν απείλησαν την άμυνα των Αθηναίων και στο 53' διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Καρασάββας απέκρουσε ύστερα από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Βαζέχα που με έξοχο αριστερό σουτ άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα.

Από τον Παναθηναϊκό που έδειξε καλά στοιχεία κυρίως στην κυκλοφορία της μπάλας, άρεσαν περισσότερο οι Γκούμας, Κόλα, Βαζέχα. Παρά τα τρία γκολ που δέχτηκε ο Καρασάββας ήταν ο κορυφαίος της Παναχαϊκής.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Γιανναδάκη "κιτρίνισε" τους Παλαπάνη, Κόλα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ, Αλεξόπουλος, Ουζουνίδης, Γ. Χ. Γεωργιάδης, Καλιτζάκης, Γκούμας, Νασιόπουλος (70' Αλεξούδης), Κόλα, Βαζέχα, Λυμπερόπουλος (79' Μάρκος), Κωνσταντινίδης (46' Αποστολάκης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καρασάββας, Σαμαράς, Χατζί, Αργυρόπουλος (60' Σαββίδης), Καλά, Ρούσος, Κυριακόπουλος (66' Καμινιώτης), Παλαπάνης (60' Συρίγος), Κλάιχ, Τσέροβιτς, Βαϊτσης.

«Καταραμένο» 83`... (2000-09-20 00:00:00.0)
Νίκησε η εμπειρία (1998-10-06 00:00:00.0)
Ανοιχτοί λογαριασμοί (1998-03-05 00:00:00.0)
Τους χόρεψε... καλαματιανό (1997-12-30 00:00:00.0)
"Φεύγουν" Μίκλαντ - Στράντλι (1997-08-13 00:00:00.0)
Ιδρωσε για να κερδίσει (1996-08-08 00:00:00.0)