"Κατάπληξη αλλά και οργή προκάλεσε στους παρευρισκόμενους συναδέλφους, επαγγελματίες και βιοτέχνες, η ομιλία του προέδρου της ΓΣΕΒΕΕ, κ. Κανελλόπουλου, στην εκδήλωση του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης, με θέμα ΕΥΡΩ και ΜΜΕ", τονίζει σε ανακοίνωσή της η ΔΗΚΕΒΕ Θεσσαλονίκης.
Ο πρόεδρος της ΓΣΕΒΕΕ, επισημαίνει η ανακοίνωση, όχι μόνο δεν αναφέρθηκε στην όλο και πιο οξυμένη κρίση που διέρχονται οι επαγγελματίες - βιοτέχνες και μικρέμποροι, αλλά αντίθετα είπε ότι μόνο οι λίγες επιχειρήσεις που είναι και σήμερα προβληματικές, πρόκειται να κλείσουν. Η μεγάλη πλειοψηφία, είπε, την οποία μάλιστα ονόμασε "σταθερή", αν εκσυγχρονιστεί μπορεί να αντέξει...
"Βέβαια, δεν είναι η άγνοια που οδήγησε τον κ. Κανελλόπουλο σ' αυτές τις εκτιμήσεις", υπογραμμίζει η ανακοίνωση της ΔΗΚΕΒΕ. "Βλέποντας όμως την παντελή έλλειψη επιχειρημάτων των υποστηρικτών της ΟΝΕ και τα συντριπτικά στοιχεία όσων είχαν διαφορετική άποψη, δε θέλησε να βαρύνει και άλλο το κλίμα".
Η ανακοίνωση τονίζει ότι ο κ. Κανελλόπουλος ενήργησε σαν "επιτετραμμένος υποστηριχτής της ΟΝΕ", λέγοντας αυτό που δεν αποτόλμησαν ούτε οι παριστάμενοι βουλευτές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, ότι δηλαδή δεν έχει νόημα να συζητάμε για τα αρνητικά της ΟΝΕ, αφού οι σχετικές συνθήκες εγκρίθηκαν από το 95% του ελληνικού λαού. Μπροστά στις διαμαρτυρίες του ακροατηρίου τα "μάζεψε" και επιχείρησε διόρθωση, λέγοντας ότι εννοούσε το 95% των μελών της Βουλής.
Η ΔΗΚΕΒΕ Θεσσαλονίκης καταγγέλλοντας αυτή τη στάση του προέδρου της ΓΣΕΒΕΕ υπογραμμίζει ότι το καθήκον της ανώτατης συνδικαλιστικής ηγεσίας είναι "να αγωνιστεί εναντίον των υπαίτιων της πορείας των ΕΒΕ και της οικονομίας γενικά, που δεν είναι άλλοι από την κυβερνητική πολιτική και τις κατευθύνσεις της ΕΕ, είτε πρόκειται για την ΟΝΕ και το ΕΥΡΩ είτε παλιότερα για το Μάαστριχτ και τη Λευκή Βίβλο, είτε οτιδήποτε σκαρφιστεί μελλοντικά το Διευθυντήριο των ευρωπαϊκών πολυεθνικών για να επεκτείνει και βαθύνει την κυριαρχία του".