Χρωστάτε; Πηγαίνετε στις τράπεζες και πάρτε δάνεια και, μάλιστα, με τα τρέχοντα επιτόκια. Αυτά λέει πρόσφατη απόφαση του υπουργείου Εσωτερικών προς τις νομαρχίες, προκειμένου οι τελευταίες να εξοφλήσουν ληξιπρόθεσμες ή μη οφειλές τους, που υπήρχαν μέχρι τις 2 Οκτώβρη του 2006. Και, βέβαια, εν πολλοίς, η απόφαση ήταν εκ περισσού, αφού, ήδη, τόσο οι νομαρχίες όσο και οι δήμοι καταφεύγουν συστηματικά στον τραπεζικό δανεισμό, φροντίζοντας τα κέρδη των τραπεζών και φορτώνοντας τους εργαζόμενους με ακόμη περισσότερα βάρη. Απ' την άλλη, ίσως, έρχεται να «θεραπεύσει» τα όσα επιπλέον έξοδα έγιναν, λόγω των ψηφοθηρικών και παρόμοιων άλλων αναγκών της πρόσφατης εκλογικής αναμέτρησης...