Με κινητοποιήσεις χτες στο «Αγία Ολγα» και σήμερα στο «Τζάνειο» οι εργαζόμενοι διεκδικούν προσλήψεις μόνιμου προσωπικού. Την τελευταία τριετία στο «Αγία Ολγα» συνταξιοδοτήθηκαν 55 εργαζόμενοι, ενώ δεν έγινε ούτε μία πρόσληψη μόνιμου προσωπικού. Συνολικά απ' τις 917 οργανικές θέσεις εργαζομένων είναι κενές οι 325 και απ' τις 66 θέσεις γιατρών είναι κενές οι 40. Σήμερα οι εργαζόμενοι στο «Τζάνειο» Νοσοκομείο κάνουν στάση εργασίας (9 π.μ. - 1 μ.μ.) και συγκέντρωση στο προαύλιο του νοσοκομείου. Χτες το πρωί οι εργαζόμενοι του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης πραγματοποίησαν πεντάλεπτο αποκλεισμό της λεωφόρου Κ. Καραμανλή σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις ελλείψεις προσωπικού.