Την άποψη ότι η διαχείριση των αποθεματικών του ΤΕΑΔΥ ανήκει καθαρά στη σφαίρα των δραστηριοτήτων του ΔΣ του Ταμείου και όχι σε απλούς υπαλλήλους, υποστήριξε, σύμφωνα με πληροφορίες, η Παν. Καραδήμα, γενική διευθύντρια του ΤΕΑΔΥ, κατά τη χτεσινή κατάθεσή της ενώπιον του αντεισαγγελέα Εφετών Αντ. Λιόγα που διενεργεί την έρευνα για το επίμαχο ομόλογο. Ουσιαστικά με την κατάθεσή της η Παν. Καραδήμα «άδειασε» τον παραιτηθέντα πρόεδρο του ΔΣ του Ταμείου Αγ. Σημαιοφορίδη. Επίσης, πρόβαλε τον ισχυρισμό ότι η ίδια δεν είχε δικαίωμα ψήφου ότι είχε εισηγητικό και όχι εκτελεστικό ρόλο, διευκρινίζοντας ότι απλά μετέφερε στο ΔΣ τις προτάσεις για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης.