Για την ταινία γράψαμε στις 12-4-2007, όταν ήταν να βγει στις αίθουσες και, για τους δικούς της λόγους, δε βγήκε!
Καθώς καταλαβαίνετε, δεν μπορούμε να ξαναγράψουμε. Θα περιοριστούμε, λοιπόν, να πούμε πως η ταινία αναφέρεται στη ζωή της συγγραφέως και ζωγράφου παιδικών βιβλίων Beatrix Potter (πέθανε το 1943).
Πρόκειται για μια φροντισμένη ταινία εποχής, η οποία, βέβαια, δε σε φορτώνει με ευθύνες, ούτε με «home work». Ο,τι θα χαρείς ή θα πάθεις, θα συμβεί μέσα στην αίθουσα. Μόλις απομακρυνθείς θα την ξεχάσεις.
«Η ταινία του Αυστραλού Κρις Νούναν είναι ένα προσεγμένο αστικό ρομάντζο, που τυχαίνει να έχει και αρκετά βιογραφικό χαρακτήρα! Και επειδή στηρίζεται σε κάποια πραγματικά γεγονότα μπορεί να θεωρηθεί, έως ένα σημείο, αληθινή. Αληθινή, πάντα υπό την αίρεση πως η αλήθεια, η όποια αλήθεια, ωραιοποιήθηκε και επομένως νοθεύτηκε»! Αυτά γράφαμε στις 12-4-07.
Παίζουν: Ρενέ Ζελβέγκερ, Γιουάν ΜακΓκρέγκορ, Εμιλι Γουότσον, Μπιλ Πάτερσον, Μπάρμπαρα Φλιν.