Παρασκευή 9 Νοέμβρη 2007
ΛΑΡΙΣΑ - ΖΕΝΙΤ 2-3
Παιχνίδι ανατροπών

Το ματς της ΑΕΛ με τη Ζενίτ ήταν... τρελό. Οι Θεσσαλοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Ρώσοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0 (39' Πογκρέμπνιακ). Στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Δώνη τα έδωσε όλα και μέσα σε ένα πεντάλεπτο (58' Αλεξάνδρου, 63' Φωτάκης) ανέτρεψε την κατάσταση. Το 2-1 όλα έδειχναν ότι θα γίνει 3-1, αλλά τελικά έγινε... 2-3. Οι Ζιριάνοφ (71') και Τεκέ (79') ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση, έδωσαν ένα πολύτιμο τρίποντο στην εν δυνάμει πρωταθλήτρια Ρωσίας και άφησαν στο... μηδέν τη «βυσσινί θύελλα», μετά από δύο αγώνες στον όμιλο του κυπέλλου UEFA. Κλειδί του ματς η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μπακαγιόκο στο 70ό λεπτό.

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Βενετίδης (46' Κατσιαρός), Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Κώτσιος, Κυριακίδης (84' Λαμπρόπουλος), Σαρμιέντο, Κλέιτον, Φωτάκης, Αλεξάνδρου (75' Καλαντζής), Μπακαγιόκο

ΖΕΝΙΤ (Ντικ Αντβοκάατ): Τσοντοφάλσκι, Ανιούκοφ, Σκρτέλ, Λόμπερτς, Κιμ Ντόνγικ Ζιν, Ρίκσεν (73' Τεκέ), Ζιριάνοφ, Τίμοστσουκ, Σιρλ, Πογκρέμπνιακ (74' Ραντίμοφ), Αρσάβιν (46' Ντομίνγκεζ)