Φιλικό, προς τις επιχειρηματικές ...αξίες, θέλουν οι μεγαλοεπιχειρηματίες και το εκπαιδευτικό σύστημα, με στόχο να αποκτήσει κοινωνικό ...έρεισμα και να διευκολυνθεί περισσότερο η κερδοσκοπική τους δράση. Πρόκειται για μια από τις βασικές προτεραιότητες που θέτει το Ιδρυμα Οικονομικών και Βιομηχανικών Ερευνών (ΙΟΒΕ), που χρηματοδοτείται από το ΣΕΒ και άλλους φορείς μεγαλοεπιχειρηματιών, στις προτάσεις του. Οι προτάσεις αυτές περιλαμβάνονται στην ετήσια έκθεση του ΙΟΒΕ για την «επιχειρηματικότητα», την οποία παρουσίασαν χτες. Με την ίδια έκθεση ζητείται επίσης η μείωση της «γραφειοκρατίας», καθώς και η λήψη μέτρων ισχυρότερης εξάρτησης των μικρών επιχειρήσεων από τις μεγάλες.
Μιλώντας στην παρουσίαση της έκθεσης, ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δ. Δασκαλόπουλος εστίασε στη στάση της κοινωνίας απέναντι στην «επιχειρηματικότητα», που «καίει» το μεγάλο κεφάλαιο. Στα πλαίσια αυτά, όχι μόνο «εγκάλεσε» το εκπαιδευτικό σύστημα (επειδή προφανώς δε δημιουργεί συνθήκες που ευνοούν την επιχειρηματικότητα), αλλά επιτέθηκε στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση «ως τον κύριο ένοχο», για να ζητήσει στη συνέχεια Παιδεία που θα εξοικειώνει τους μαθητές «με τη λειτουργία της ελεύθερης αγοράς και της επιχειρηματικής δραστηριότητας»!
Σύμφωνα με την έκθεση, το 20% των επιχειρηματικών προσπαθειών το 2006 είχε να κάνει με εγχειρήματα ανέργων που δεν μπορούσαν να βρουν δουλιά. Τα αδιέξοδα αυτής της επιλογής προκύπτουν από το στοιχείο ότι την ίδια περίοδο 180 χιλ. άτομα διέκοψαν την επιχειρηματική τους δραστηριότητα. Στην Ελλάδα 1,1 εκατ. άτομα εμπλέκονται σε κάποια επιχειρηματική δραστηριότητα με κάτι λιγότερο από τους μισούς να βρίσκονται στα πρώτα στάδια! Ακόμη 965 χιλ. άτομα δηλώνουν πρόθυμα να ανοίξουν κάποια δουλιά τα επόμενα τρία χρόνια. Οι μισοί από αυτούς ανήκουν στα ανώτερα εισοδηματικά στρώματα.