Σε σχόλιο του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ για τις δηλώσεις του υπουργού και του υφυπουργού Ανάπτυξης σημειώνεται:
«Με τις τοποθετήσεις του υπουργού και του υφυπουργού Ανάπτυξης η κυβέρνηση προσπαθεί να κρύψει πώς έχουν τα πράγματα στο χώρο του εμπορίου, για να μη φανούν τα αποτελέσματα της πολιτικής της που υπηρετεί την ανταγωνιστικότητα και την απελευθέρωση. Τα μονοπώλια στην παραγωγή και στο εμπόριο είναι τόσο ισχυρά που δεν ελέγχονται αλλά διαμορφώνουν καρτέλ.
Το μποϊκοτάζ και τα παρατηρητήρια έχουν χρησιμοποιηθεί και αλλού και δεν απέδωσαν τίποτα, πέρα από σκόπιμο αποπροσανατολισμό λαϊκών δυνάμεων. Ούτε σταμάτησαν, ούτε περιόρισαν στο ελάχιστο την κερδοσκοπία και την ενίσχυση των μονοπωλίων.
Οι εργαζόμενοι και οι μικρομεσαίοι μπορούν να αντιμετωπίσουν τη ληστεία των μονοπωλίων μόνο αν συμμαχήσουν ενάντιά τους».