Συναυλία - αφιέρωμα στον Γιάννη Ρίτσο της Κομματικής Οργάνωσης Αθήνας, στις 6/5, 8.30 μ.μ., στη Ριζούπολη
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μια αγκαλιά τραγούδια που σημάδεψαν γενιές και ευτύχησαν να γίνουν σύμβολα αντίστασης, αγώνα, αξιοπρέπειας. Από τον «Επιτάφιο», τη «Ρωμιοσύνη» και τα «Λιανοτράγουδα», σε μελοποίηση του Μίκη Θεοδωράκη. Από το «Καπνισμένο Τσουκάλι» του Χρήστου Λεοντή και την «Πικραμένη μου γενιά» σε μουσική Μάριου Τόκα. Και μαζί η συγκλονιστική «Στηθάγχη» του Θάνου Μικρούτσικου, σε ποίηση του Ναζίμ Χικμέτ (αναφέρεται στις εκτελέσεις των Ελλήνων αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης) - σε ποιητική μετάφραση Γιάννη Ρίτσου κ.ά. Θα γίνουν κάποιες απαγγελίες ποιημάτων του, ενώ θα διαβαστούν τα λόγια του Ρίτσου, που αναφέρει γιατί έγινε κομμουνιστής. Επίσης, σε βιντεοοθόνη θα παρουσιαστεί οπτικό υλικό.