Εκδήλωση της ΝΕ Αχαΐας του ΚΚΕ και της ΠΕΑΕΑ για την Εθνική Αντίσταση και τον ΔΣΕ πραγματοποιείται στα Σουδενά Καλαβρύτων, αύριο, Κυριακή 9 του Αυγούστου, στις 11 π.μ. Ομιλητής θα είναι ο Ν. Καραθανασόπουλος, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ, μέλος της Επιτροπής Πελοποννήσου και βουλευτής του ΚΚΕ.
Στον Αγιο Βασίλη Κυνουρίας, με σύνθημα «...60 χρόνια μετά, βαδίζουμε στο δρόμο του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας», διοργανώνεται εκδήλωση την Κυριακή 16 του Αυγούστου στις 12 το μεσημέρι. Ομιλητής θα είναι ο Δ. Κολοβός, μέλος της ΝΕ Αρκαδίας του ΚΚΕ.