Γεύση από τη «νέα αρχή» που υπόσχεται ο Γ. Παπανδρέου πήραν φορείς επιχειρηματικών ομίλων που συναντήθηκαν χτες μαζί του και δήλωσαν άκρως «ικανοποιημένοι»!
Με τις προτάσεις και τις θέσεις που κατέθεσε ο Γ. Παπανδρέου απέδειξε περίτρανα ότι η «διαφορετική αντίληψη» και ο «διαφορετικός δρόμος ανάπτυξης» που ισχυρίζεται ότι προωθεί, στηρίζει την κερδοφορία και τα συμφέροντα του κεφαλαίου και είναι απέναντι στα λαϊκά συμφέροντα. Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης συναντήθηκε διαδοχικά με το προεδρείο του Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων (ΣΕΤΕ), του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Πληροφορικής και Επικοινωνιών Ελλάδος (ΣΕΠΕ), φορείς Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) και την Ενωση Ελλήνων Εφοπλιστών (ΕΕΕ).
Αμέσως μετά τις συναντήσεις ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ, Γ. Παπακωνσταντίνου, αφού έπλεξε το «εγκώμιο» του επιχειρηματικού κόσμου και διέγνωσε τα σοβαρά προβλήματα «ρευστότητας» και «ανταγωνιστικότητας» που αντιμετωπίζει έσπευσε να εντάξει τις αξιώσεις του στο πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ για την «πράσινη οικονομία».
Σύμφωνα με τον Γ. Παπακωνσταντίνου, ο Γ. Παπανδρέου παρουσίασε τις προτάσεις του ΠΑΣΟΚ και για τον τομέα του τουρισμού και της ενίσχυσης των μεγάλων τουριστικών μονάδων, δεσμεύτηκε για «αύξηση των τουριστικών επενδύσεων στις τουριστικές υποδομές». Στους εκπρόσωπους του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Πληροφορικής και Επικοινωνιών ξεκαθάρισε πως θα προωθήσει «προγράμματα που χρηματοδοτούνται από το Γ' ΚΠΣ, αλλά και από το ΕΣΠΑ». Ο Γ. Παπανδρέου έσπευσε να συνδέσει τον «τομέα των τεχνολογιών», με τα «πανεπιστήμια» και την «έρευνα» με τη «βιομηχανία», ώστε να ανοίξουν νέα πεδία κερδοφορίας για τους πολυεθνικούς ομίλους μέσω της Ανώτατης Εκπαίδευσης.
Στη συνάντηση με τους φορείς των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας ο Γ. Παπανδρέου δεσμεύτηκε ότι το ΠΑΣΟΚ έχει θέσει «ως εθνικό στόχο η παραγωγή ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές, να πάει στο 20%» και ότι θα «αλλάξει ριζικά το καθεστώς αδειοδότησης παρόμοιων επενδύσεων».
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρόεδρος του ΣΕΤΕ, Νίκος Αγγελόπουλος, μετά τη συνάντηση δήλωσε:«Η ανταπόκριση του προέδρου ήταν θετική και ευελπιστούμε ότι θα έχουμε μια καλή συνεργασία, αναμένοντας βεβαίως και την εξέλιξη των πραγμάτων στην πολιτική»!! Ενώ ο εκπρόσωπος του συνδέσμου των φορέων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας Δ. Κοπελούζος δήλωσε ότι ο Γιώργος Παπανδρέου «άκουσε με ιδιαίτερη προσοχή» τις απόψεις τους, συμπληρώνοντας με νόημα: «Υπάρχουν άφθονοι διαθέσιμοι οικονομικοί πόροι στον τομέα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας»... Προφανώς ο ίδιος γνωρίζει ότι στο πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ για την «πράσινη ανάπτυξη» προτείνεται «Η πλήρης απελευθέρωση» των τομέων της ενέργειας με «τη θέσπιση κινήτρων για επενδύσεις σε ΑΠΕ (Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας) με παροχή στοχευμένων κινήτρων σε δραστηριότητες εξοικονόμησης ενέργειας (αιολική), μετατροπής κτιρίων σε βιοκλιματικά»...
Εξάλλου στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ συνεχίζεται η αποπροσανατολιστική συζήτηση για τα πρόσωπα που θα απαρτίσουν τα ψηφοδέλτιά του. Σύμφωνα με το ΠΑΣΟΚ, ο πρώην πρωθυπουργός Κ. Σημίτης θα συμπεριληφθεί τελικά στα ψηφοδέλτιά του. Ταυτόχρονα η Ιπποκράτους προσπαθεί να συντηρήσει το κλίμα περί «αναγκαιότητας ισχυρής αυτοδύναμης κυβέρνησης», ενώ γίνεται προσπάθεια να καλλιεργηθεί και η «κοινωνική συναίνεση». Στόχος του ΠΑΣΟΚ είναι να υφαρπάξει τη λαϊκή δυσαρέσκεια και να εμφανιστεί σαν «προοδευτικός φορέας» που εκφράζει τα συμφέροντα όλου του λαού...
Σ' αυτό το πλαίσιο ο γραμματέας του ΠΑΣΟΚ Γ. Ραγκούσης ισχυρίστηκε:«Για εμάς υπάρχουν διαφορετικές πολιτικές. Δεν υπάρχουν, όμως, "πράσινοι", "μπλε" και "κόκκινοι" πολίτες. Θέλουμε κοντά μας όλους τους Ελληνες, και προεκλογικά, και μετεκλογικά. Γιατί μοναδικός γνώμονας των αποφάσεων που λαμβάνουμε, είναι το συμφέρον των πολιτών και μόνο».
Την «ταξική συνεργασία» για να προωθηθούν χωρίς λαϊκές αντιδράσεις οι αντιδραστικές πολιτικές ενίσχυσε με τη σειρά του και ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μ. Ανδρουλάκης, ο οποίος δεν απέκλεισε «μίνιμουμ συνεργασίες στο πρόγραμμα σταθεροποίησης» (!!) για να αντιμετωπιστεί η κρίση. Την ίδια στιγμή η Μ. Δαμανάκη ανέφερε πως η πρόταση του ΠΑΣΟΚ για συνεργασία με το ΣΥΡΙΖΑ «απευθύνεται στο ΣΥΡΙΖΑ σαν κόμμα και όχι σε μεμονωμένα στελέχη του».