Ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ για τα μέτρα της κυβέρνησης σχετικά με τις φαρμακευτικές δαπάνες
Το δήθεν χτύπημα της "σπατάλης", της "κακοδιαχείρισης" και της "ασυδοσίας" αποτελούν το πρόσχημα, προκειμένου να αποπροσανατολίσουν τα λαϊκά στρώματα από το ότι ο κύριος στόχος της πολιτικής της κυβέρνησης είναι το παραπέρα χτύπημα του δημόσιου χαρακτήρα της Κοινωνικής Ασφάλισης και η ενίσχυση της εμπορευματοποίησης της Υγείας - Πρόνοιας.
Το φάρμακο γίνεται ακόμα πιο ακριβοπληρωμένο εμπόρευμα για αύξηση της κερδοφορίας των μονοπωλίων, που ελέγχουν πλήρως την έρευνα, την παραγωγή και τη διακίνησή του και τα οποία στηρίζει και υπηρετεί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, όπως και προηγούμενα της ΝΔ.
Η επαναφορά της λίστας φαρμάκων δε θα περιορίσει τις δημόσιες δαπάνες για το φάρμακο, όπως ισχυρίζεται η κυβέρνηση. Για παράδειγμα, την περίοδο 2002 - 2004, η μέση ετήσια αύξηση της φαρμακευτικής δαπάνης ήταν 12,6% και από αυτή το 76,8% ήταν οι δημόσιες δαπάνες.
Εξάλλου η λίστα δεν έχει αποστολή, ούτε πρόκειται να περιορίσει τις τιμές ή τα κέρδη των φαρμακοβιομηχανιών. Θα αυξηθεί, όμως, το κόστος για τους εργαζόμενους, οι οποίοι θα αγοράζουν τα αναγκαία γι' αυτούς φάρμακα που είναι εκτός λίστας, ενώ παραμένει και η συμμετοχή στην πληρωμή των συνταγογραφούμενων φαρμάκων από τους ασφαλισμένους.
Η λίστα φαρμάκων, ο τρόπος υπολογισμού της τιμής, η μείωση ή το πάγωμα των τιμών, αλλά και οι αυξήσεις τους, σε ορισμένα φάρμακα, είναι συνταγές που εφαρμόστηκαν και στο παρελθόν με τα ίδια επιχειρήματα, τόσο από το ΠΑΣΟΚ, όσο και από τη ΝΔ. Το μόνο αποτέλεσμα που είχαν ήταν ότι αναζωογόνησαν τα κέρδη των επιχειρηματιών, ενώ τα δικαιώματα των εργαζόμενων χτυπήθηκαν παραπέρα. Μόνο το 2007 τα κέρδη των φαρμακοβιομηχανιών αυξήθηκαν κατά 21,4%.
Ο "ηλεκτρονικός έλεγχος της συνταγογράφησης" είναι μέτρο εκσυγχρονισμού για την εφαρμογή και παρακολούθηση των περικοπών της φαρμακευτικής περίθαλψης.
Οι εργαζόμενοι, οι άνεργοι, οι συνταξιούχοι, οι μετανάστες, οι αυτοαπασχολούμενοι, οι φτωχοί αγρότες, οι γυναίκες, έχουν πείρα και πρέπει να βγάλουν συμπεράσματα. Να οργανώσουν τη συμμαχία και την πάλη τους για δωρεάν παροχή φαρμάκων, χωρίς λίστες, χωρίς καμία συμμετοχή και πληρωμή. Για κατάργηση των εισφορών στον κλάδο υγείας, για αποκλειστικά δημόσιο δωρεάν ενιαίο και καθολικό σύστημα Υγείας - Πρόνοιας. Για ενιαίο κρατικό φορέα έρευνας, παραγωγής, εισαγωγής και διάθεσης των φαρμάκων».